واردات برنج به ایران

واردات برنج

واردات برنج

برنج به عنوان یک محصول کشاورزی است صرفا با هدف تامین تغذیه انسان ها کشت می شود. بطوری که غذای غالب بیش از نیمی از جمعیت جهان است. این محصول بعد از گندم به عنوان مهم ترین محصول کشاورزی در جهان و ایران به حساب می آید. قسمت اعظم این ماده غذایی در قاره آسیا تولید می شود. قیمت پایین بـرنج تولیدی کشورهای جنوب شرقی آسیا باعث شده است در یک دهه گذشته واردات برنج به ایران سیر صعودی پیدا کند.

برنج تولیدی در سطح جهانی تقریبا ۸۰ درصد کالری و ۷۵ درصد پروتئین مورد نیاز انسان ها را تامین می کند. بر اساس آمارهای موجود در خصوص اهمیت برنج به عنوان یک ماده غذایی حاکی از آن است که این محصول همپای گندم ارزشمند است. طبق این آمار هر ساله مصرف برنج در سطح جهانی رشد فزاینده ای را دارد.


مشاوره تخصصی و رایگان واردات برنج :

۰۹۱۲۱۰۱۷۱۷۱


ایران یکی از کشورهایی است که تولید بـرنج در آن انجام می شود بطوری که به عنوان یازدهمین کشور تولید کننده این محصول در جهان مطرح است. واردات برنج به کشور به جهت تامین کسری تولید همواره انجام می شده است و در یال های اخیر به دلیل عدم برنامه ریزی مناسب از طرف مسئولان ، بروز خشکسالی و محدودیت منابع شاهد رشد این امر بوده ایم.

واردات برنج

واردات برنج به ایران

در حال حاضر ایران به عنوان سومین کشور وارد کننده برنج در دنیا مطرح است. و با توجه به اینکه ۸۰ درصد مصرف برنج کشور قبلاً در داخل تولید می شد ، واردات برنج به ایران باعث تاثیر در بخش کشت برنج ، و تاثیر در قدرت رقابتی برنج های تولیدی در سطح بین المللی شده است.
در طرف دیگر جامعه نیازمند تامین مایحتاج خود است و می بایست اقلام غذایی که تولید آن در کشور انجام نمی شود یا تولید آن به هر دلیلی کاهش یافته است از طریق واردات تامین گردد.

سالانه نزدیک به ۳٫۲ میلیون تن بـرنج در کشور مصرف می شود که ۲ میلیون تن آن در داخل و مابقی از طریق واردات به ایران تامین می شود.

بیشترین مقدار ورود این محصول به کشور به صورت واردات برنج از هند و واردات برنج از پاکستان انجام می شود. هرچند که در برخی مواقع از کشورهای جنوب شرق آسیا مانند تایلند و همچنین اروگوئه نیز وارد کشور می شود. بنابراین با توجه میزان بالای تقاضا برای این محصول در سال های اخیر ، واردات برنج به ایران بیش از پیش لازم می نماید.

صادرات میوه
کلیک کنید

همچنین شکل پخت راحت و قیمت پایین تر نوع وارداتی نسبت به انواع نمونه ایرانی باعث محبوبیت بـرنج وارداتی بخصوص در بخش رستورانی شده و روال افزایش تقاضا و واردات برنج به ایران را موجب گردیده است.

طبق قانون ، واردات این محصول به کشور و عرضه آن می بایست در بسته بندی های تا ۲۰ کیلوگرم و از طریق شرکت های وارد کننده دارای پروانه ساخت و بسته بندی انجام شود.

ترخیص و واردات برنج

بازرگانی ساتراپ تجارت ، با تکیه بر توانایی پرسنل متخصص خود در حوزه بسته بندی مواد غذایی و واردات آن ، بصورت حرفه ای فعالیت می نماید. و آمادگی همکاری با ارگان ها و بازرگانان محترم را دارد.

تعرفه واردات برنج

طبق روال اداره گمرک ، واردات هر محصولی تعرفه خاص خود را دارد. در فصل ده کتاب قانون مقررات و صادرات ، تعرفه ترخیص برنج مشخص شده است. تعرفه یا مالیات گمرکی وضع شده جهت برنج های سفید شده ، نیمه سفید شده ، صیقلی شده و غیره متفاوت است. تعرفه واردات برنج به ایران طبق اظهارات وزیر جهاد کشاورزی در سال ۹۷ ، ۲۶ درصد بوده است.

لازم به ذکر است که هر ساله و با هدف حمایت از کشاورزان تولید کننده بـرنج در داخل کشور ، از اول مرداد ماه الی آخر آبان ماه که همزمان با برداشت برنج می باشد ، تعرفه ورود بـرنج به کشور ۴۰ درصد تعیین شده است.

بالا بردن تعرفه ورود این محصول باعث می گردد که قیمت خرده فروشی های این محصول و تعداد مزارع زیر کشت افزایش یابد. در سایر ایام سال ، تعرفه پایین ، باعث ورود انواع برنج هندی و برنج پاکستانی و … به داخل کشور می گردد.

برنج وارداتی به ایران

ترخیص برنج از گمرک

جهت ترخیص این محصول می بایست از وزارت بهداشت و درمان ، مجوزهای سلامت مواد غذایی ، مجوز بهداشت و استاندارد مواد غذایی و قرنطینه نباتی و همچنین مجوز های اداره گمرک در ارتباط با ترخیص و صدور و همچنین اجازه واردات مواد خوراکی و آشامیدنی نیز باید از سازمان های مربوطه اخذ گردد.

جهت ترخیص برنج وارداتی ارائه گواهی های زیر لازم و ضروری است :

 1. گواهی بهداشت
 2. گواهی فاقد ترا ریختگی برنج وارداتی از مراجع ذیربط کشور مبداء
 3. گواهی فاقد فنل بودن برنج
 4. گواهی ارزیابی و بررسی عدم وجود عناصر و فلزات سنگین در برنج و تائیدیه کیفی و سلامت برنج از سازمان غذا و دارو
 5. تائیدیه عدم وجود باقیمانده سموم و افت کش های کشاورزی بروی برنج وارداتی به همراه ریز نتایج ارزیابی ها
 6. برگه ارزیابی و آنالیز محصول
 7. گواهی پروانه بهداشتی ورود مواد خوراکی به کشور
صادرات خرمای ایران
کلیک کنید

تمام موارد مطرح شده می بایست در کشور مبدا به تائید سازمان های مربوطه رسیده و سپس توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران تائید گردد. همچنین کلیه محصولات وارداتی می بایست کد رهگیری و شماره سری ساخت از کشور مبدا را در روی بسته بندی خود داشته باشند.

واردات برنج هندی

شرکت بازرگانی ساتراپ تجارت ، آماده ارائه خدمات واردات برنج ، ترخیص برنج از گمرک و بسته بندی این محصول و ارائه به تجار ، بازرگانان و خریداران داخلی می باشد.

 1. واردات برنج از هند
 2. واردات برنج از پاکستان

ترخیص :

 1. ترخیص برنج دانه بلند
 2. ترخیص برنج از تایلند
 3. ترخیص برنج باسماتی از هند

سفارش واردات بـرنج از شما ، انجام تمام مراحل واردات و ترخیص این محصول در کمترین زمان و با کمترین قیمت از ما

جهت ثبت سفارش و دریافت مشاوره رایگان با شماره ۰۲۱۲۲۲۲۰۲۶۶ تماس حاصل فرمائید

واردات برنج پاکستانی

شرایط واردات برنج از هند

مراحل ترخیص برنج

ترخیص کار برنج