تعرفه و عوارض گمرکی

تعرفه گمرکی

تعرفه گمرکی 

در بحث صادرات و واردات کالا ، عوارض و تعرفه گمرکی همیشه جزو موارد با اهمیت بوده و در ابتدای امر این سوال برای بازرگانان و تجار پیش می آید که تعرفه گمرکی چیست ؟ و در ترخیص کالا چه کاربرد و اهمیتی دارد؟

در تعریف اصطلاح تعرفه گمرکی (TARIFF) میتوان آن را نوعی معیار ارزشی برای شناسایی و تعیین جایگاه یک کالا در زمان ترخیص در گمرک عنوان کرد که بصورت رقمی و یا عددی نشان داده می شود.

عوارض گمرکی بیشتر در بحث واردات کالا بکار برده می شود. و عبارت است از میزان حقوق مشخص شده قابل پرداخت جهت واردات کالا

تعرفه گمرکی چیست ؟

تعرفه گمرک مالیات و عوارضی است که دولت‌ها به دلایل مختلف از جمله حمایت از کالاهای تولید داخلی ، بهبود توان مالی یا ترکیبی از دلایل مختلف از کالاهای وارداتی و گاهاً صادراتی اخذ می نمایند.

در اصطلاح معاملات بازرگانی این وجوه دریافتی به Customs Duties (حقوق گمرکی) موسوم است. حقوق و تعرفه گمرکی بر اساس معیارهای متفاوتی از جمله ارزش واردات کالا (تعرفه ارزشی) ، حجم و وزن کالا (تعرفه وزنی) و غیره محاسبه و دریافت می گردد.

ذکر این نکته لازم و ضروری است که عوارض گمرکی بیشتر به دو دلیل اساسی اخذ می گردد :

  • به عنوان مالیات غیر مستقیم و با هدف تامین مالی دولت ها
  • اخذ هزینه های خدمات در هنگام وصول کالا از قبیل : بارگیری ، آزمایش ، تست و بررسی های استاندارد ، انبارداری ، تخلیه و ترخیص

تعرفه گمرکی ساتراپ تجارت

تعرفه گمرکی هر ساله و در پایان سال تهیه و دسته بندی شده و به مراجع مورد نظر ارائه می شود. سپس این تعرفه آماده شده توسط افراد و سازمان های مختلفی مورد بررسی و ارزیابی قرار داده شده و به دفاتر مورد نظر جهت انجام و نظارت بر آن ارسال می شود. از جمله ارگان ها و نهادهایی که روی تعرفه و عوارض گمرکی نظارت دارند می توان به وزارت کشاورزی و دفتر ریاست جمهوری اشاره کرد.

تعرفه و عوارض گمرکی سال ۹۷ نیز در ۱۰۵ ردیف ایجاد شده بود و همانطور که در بالا اشاره شد بعد از تصویب در اختیار نهادهای مربوطه قرار گرفته شد.

معانی تعرفه گمرک

در ترخیص کالا بطور کلی هنگامی که صحبت از تعرفه گمرکی به میان می آید دو معنا را در ذهن افراد بوجود می آورد.

  1. مفهوم عام

که به صورت اشتباه در بین صاحبان کالا و ترخیص کاران رواج پیدا کرده و آن به این صورت است که مثلا گفته می شود تعرفه ماشین لباس شویی چند درصد است و منظور اصلی ماخذ حقوق ورودی آن کالا می باشد که در روبروی کتاب تعرفه گمرکی عنوان شده است ، اما در پاسخ می گویند ۲۹ درصد.

  1. مفهوم خاص
ترخیص کالا
کلیک کنید

در این حالت تعرفه گمرک به عنوان یک ردیف و یا شماره تعرفه کالا که در نمانکلاتور سیستم هماهنگ شده(HS) می باشد عنوان می شود. که البته کتاب تعرفه مورد استفاده در کشور ایران بر مبنای نمانکلاتور ترجمه شده است و برای هر ردیف کالا یک عددی را به عنوان ماخذ حقوق ورودی ذکر و تعریف گردیده است.

برای مثال : وقتی که عنوان می شود تعرفه دوچرخه چیست؟

با ذکر شماره ۸ رقمی مربوط به آن کالا پاسخ داده می شود. به عنوان مثال : ۲۹۶۵۳۸۱۷

در اینجا ذکر یک نکته حائز اهمیت می باشد. ارقام تعرفه گمرکی باید از سمت چپ به راست بصورت دو رقم دو رقم خوانده شود. به عنوان مثال تعرفه گمرکی دوچرخه بصورت زیر خوانده می شود :

بیست و نه ، شصت و پنج ، سی و هشت ، هفده

شرکت ترخیص کالا بازرگانی ساتراپ تجارت آماده ارائه مشاوره و راهنمایی در خصوص عوارض و تعرفه گمرکی کالا می باشد. شما می توانید با استفاده از شماره های تماس ، و ایمیل های ذکر شده در صفحه تماس با ما از خدمات رایگان مشاوره کارشناسان ما بهره مند شوید.

حقوق‌ گمرکی

حقوق گمرکی و عوارض گمرکی توسط اداره گمرک وصول می‌شود ولی هزینه‌ها توسط سازمان‌های ارائه‌ کننده خدمت مثل سازمان بنادر در بنادر ، انبارهای عمومی در گمرکات داخلی و سازمان ملی استاندارد وصول می‌گردد. حقوق ورودی که در بند (ح) ماده یک قانون امور گمرکی تعریف شده شامل دو قسمت است:

  • حقوق گمرکی (که برای همه کالاها ۴ درصد است و توسط مجلس وضع شده است).
  • سود بازرگانی که توسط دولت تعیین می‌شود.

البته مالیات‌ها و عوارض گمرکی دیگر از جمله ۹ درصد از مالیات ارزش افزوده، ۴ درصد از کالاهای فرهنگی، یک درصد از مجموع عوارض گمرکی و سود بازرگانی (حقوق ورودی) ، ۱ درصد عوارض هلال احمر نیز از واردات انواع کالاها و به تناسب نوع و حجم کالا دریافت می‌شود.

در صورتی که نیاز به اطلاع از تعرفه گمرکی سال ۹۷ را دارید می توانید از طریق لینک های اقدام به دانلود و استفاده  آنها نمایید.

کتاب تعرفه و عوارض گمرکی سال 97

⇑⇑ دانلود کتاب تعرفه گمرکی سال ۹۷ – کلیک کنید ⇑⇑