واردات برنج به ایران

واردات برنج

واردات برنج

برنج به عنوان یک محصول کشاورزی است صرفا با هدف تامین تغذیه انسان ها کشت می شود. بطوری که غذای غالب بیش از نیمی از جمعیت جهان است. این محصول بعد از گندم به عنوان مهم ترین محصول کشاورزی در جهان و ایران به حساب می آید. قسمت اعظم این ماده غذایی در قاره آسیا تولید می شود. قیمت پایین بـرنج تولیدی کشورهای جنوب شرقی آسیا باعث شده است در یک دهه گذشته واردات برنج به ایران سیر صعودی پیدا کند.

برنج تولیدی در سطح جهانی تقریبا 80 درصد کالری و 75 درصد پروتئین مورد نیاز انسان ها را تامین می کند. بر اساس آمارهای موجود در خصوص اهمیت برنج به عنوان یک ماده غذایی حاکی از آن است که این محصول همپای گندم ارزشمند است. طبق این آمار هر ساله مصرف برنج در سطح جهانی رشد فزاینده ای را دارد.

ایران یکی از کشورهایی است که تولید بـرنج در آن انجام می شود بطوری که به عنوان یازدهمین کشور تولید کننده این محصول در جهان مطرح است. واردات برنج به کشور به جهت تامین کسری تولید همواره انجام می شده است و در یال های اخیر به دلیل عدم برنامه ریزی مناسب از طرف مسئولان ، بروز خشکسالی و محدودیت منابع ، واردات برنج به کشور شاهد رشد بوده است.

واردات برنج

واردات برنج به ایران

در حال حاضر ایران به عنوان سومین کشور وارد کننده برنج در دنیا مطرح است. و با توجه به اینکه 80 درصد مصرف برنج کشور قبلا در داخل تولید می شد ، واردات برنج به ایران باعث تاثیر در بخش کشت برنج ، و تاثیر در قدرت رقابتی برنج های تولیدی در سطح بین المللی شده است.
در طرف دیگر جامعه نیازمند تامین مایحتاج خود است و می بایست اقلام غذایی که تولید آن در کشور انجام نمی شود یا تولید آن به هر دلیلی کاهش یافته است از طریق واردات تامین گردد.

سالانه نزدیک به 3.2 میلیون تن بـرنج در کشور مصرف می شود که 2 میلیون تن آن در داخل و مابقی از طریق واردات به ایران تامین می شود.

بیشترین مقدار ورود این محصول به کشور به صورت واردات برنج از هند و واردات برنج از پاکستان انجام می شود. هرچند که در برخی مواقع از کشورهای جنوب شرق آسیا مانند تایلند و همچنین اروگوئه نیز وارد کشور می شود. بنابراین با توجه میزان بالای تقاضا برای این محصول در سال های اخیر ، واردات برنج به ایران بیش از پیش لازم می نماید.

همچنین شکل پخت راحت و قیمت پایین تر نوع وارداتی نسبت به انواع نمونه ایرانی باعث محبوبیت بـرنج وارداتی بخصوص در بخش رستورانی شده و روال افزایش تقاضا و واردات برنج به ایران را موجب گردیده است.

واردات این محصول به کشور و عرضه آن می بایست در بسته بندی های تا 20 کیلوگرم و از طریق شرکت های وارد کننده دارای پروانه ساخت و بسته بندی انجام شود.

بازرگانی ساتراپ تجارت ، با داشتن پرسنل متخصص در زمینه واردات مواد غذایی ، بصورت حرفه ای در زمینه تجارت بین الملل فعالیت می نماید. و آمادگی همکاری با ارگان ها و بازرگانان محترم را دارد.

تعرفه واردات برنج

طبق روال اداره گمرک ، واردات هر محصولی تعرفه خاص خود را دارد. در فصل ده کتاب قانون مقررات و صادرات ، تعرفه ترخیص برنج مشخص شده است. تعرفه یا مالیات گمرکی وضع شده جهت برنج های سفید شده ، نیمه سفید شده ، صیقلی شده و غیره است. تعرفه واردات برنج به ایران طبق اظهارات وزیر جهاد کشاورزی در سال 97 ، 26 درصد بوده است.

لازم به ذکر است که هر ساله و با هدف حمایت از کشاورزان تولید کننده بـرنج در داخل کشور ، از اول مرداد ماه الی آخر آبان ماه که همزمان با برداشت برنج می باشد ، تعرفه ورود بـرنج به کشور 40 درصد تعیین شده است.

بالا بردن تعرفه ورود این محصول باعث می گردد که قیمت خرده فروشی های این محصول و تعداد مزارع زیر کشت افزایش یابد. در سایر ایام سال ، تعرفه پایین واردات ، باعث ورود انواع برنج هندی و برنج پاکستانی و … به داخل کشور می گردد.

برنج وارداتی به ایران

ترخیص برنج از گمرک

جهت ترخیص این محصول می بایست از وزارت بهداشت و درمان ، مجوزهای سلامت مواد غذایی ، مجوز بهداشت و استاندارد مواد غذایی و قرنطینه نباتی و همچنین مجوز های اداره گمرک در ارتباط با ترخیص و صدور اجازه واردات مواد خوراکی و آشامیدنی نیز باید از سازمان های مربوطه اخذ گردد.

جهت ترخیص برنج وارداتی ارائه گواهی های زیر لازم و ضروری است :

 1. گواهی بهداشت
 2. گواهی فاقد ترا ریختگی برنج وارداتی از مراجع ذیربط کشور مبداء
 3. گواهی فاقد فنل بودن برنج
 4. گواهی ارزیابی و بررسی عدم وجود عناصر و فلزات سنگین در برنج و تائیدیه کیفی و سلامت برنج از سازمان غذا و دارو
 5. تائیدیه عدم وجود باقیمانده سموم و افت کش های کشاورزی بروی برنج وارداتی به همراه ریز نتایج ارزیابی ها
 6. برگه ارزیابی و آنالیز محصول
 7. گواهی پروانه بهداشتی ورود مواد خوراکی به کشور

تمام موارد مطرح شده می بایست در کشور مبدا به تائید سازمان های مربوطه رسیده و سپس توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران تائید گردد. همچنین کلیه محصولات وارداتی می بایست کد رهگیری و شماره سری ساخت از کشور مبدا را در روی بسته بندی خود داشته باشند.

واردات برنج هندی

شرکت بازرگانی ساتراپ تجارت ، آماده ارائه خدمات واردات برنج ، ترخیص برنج از گمرک و بسته بندی این محصول و ارائه به تجار ، بازرگانان و خریداران داخلی می باشد.

 1. واردات برنج از هند
 2. واردات برنج از پاکستان

ترخیص :

 1. ترخیص برنج دانه بلند
 2. ترخیص برنج از تایلند
 3. ترخیص برنج باسماتی از هند

سفارش واردات بـرنج و ترخیص بـرنج از گمرک از شما ، انجام تمام مراحل واردات و ترخیص این محصول در کمترین زمان و با کمترین قیمت از ما.

جهت ثبت سفارش و دریافت مشاوره رایگان با شماره 02122220266 تماس حاصل فرمائید.


واردات برنج پاکستانی

شرایط واردات برنج از هند

ترخیص کار برنج

بسته بندی مواد غذایی

بسته بندی مواد غذایی

بسته بندی مواد غذایی ایرانی

از زمان های بسیار دور نگهداری مواد غذایی یکی از دغدغه های بشر بوده است. نمک سود کردن ، دودی کردن در گذشته و پاستوریزه کردن و پرتو دهی مواد غذایی امروزه ، همه گویای این موضوع است که نگهداری و بسته بندی مواد غذایی از مسائل مهم در زندگی انسان ها است. در حالت کلی بسته بندی را میتوان توانایی در آماده سازی و نظم و انسجام دادن به محصولات بر شمرد. هدف نهایی از بسته بندی بخصوص در زمینه مواد غذایی را تلاش در جهت جذب مشتری و فروش دانست.

با توجه به اهمیت بالای محصولات غذایی در سلامت انسان ها ، بسته بندی باید با دقت بالایی صورت بگیرد. علاوه بر رعایت بهداشت ، بسته بندی در همه اقلام و محصولات خوراکی مصرفی باید تا حد امکان ساده و متناسب با نوع محصول باشد. بسته بندی مواد غذایی باید گویای محصول بوده و اطلاعاتی مانند : نوع جنس ، ترکیبات ، نحوه پخت ، نحوه نگهداری و غیره را شامل شود.

ارزان بودن نوع بسته بندی نیز موجب می شود که قیمت تمام شده محصول پایین تر باشد. همچنین خاصیت حفاظتی و جذابیت ظاهری محصول نیز میتواند تاثیر بسزایی در بازاریابی و فروش آن داشته باشد.

 امروزه بسته بندی مواد غذایی از طریق ماشین های صنعتی صورت میگیرد. بسته بندی با این روش مزایای خاص خود را دارد. از جمله اینکه : سرعت تولید بسیار بالاست ، دوم اینکه بسته های خام قابلیت چاپ شدن دارند ، سوم اینکه انواع شکل پذیری با توجه به نوع محصول برای بسته بندی ها وجود دارد.

ویژگی بسته بندی مواد غذایی

ویژگی های بسیار با اهمیت در بسته بندی صنایع غذایی وجود دارد که در هنگام بسته بندی باید رعایت گردد که عبارت اند از :

 • نفوذ ناپذیری بسته محصول نسبت به هوا و آب و گرد و خاک
 • میزان شفافیت بسته
 • نرمی یا سفتی
 • استحکام در مقابل ضربه و پارگی
 • بزرگی و کوچکی بسته
 • فقدان مواد سمی در تولید

بسته بندی مواد غذایی ایرانی

در موضوع بسته بندی مواد غذایی توجه به ترکیب فلزات و پلاستیک استفاده شده جهت بسته بندی از نظر بهداشتی بسیار حائز اهمیت می باشد. قبل از شروع بسته بندی نوع ترکیبات شیمیایی مورد استفاده می بایست توسط آزمایشگاه های وزارت بهداشت و سلامت کشور مورد بررسی قرار گرفته و پس از اخذ تائیدیه از سازمان های مربوطه اقدام به استفاده از این مواد نمود. همچنین نماد نوع ترکیبات پلاستیکی و مقوایی و شیمیایی مورد استفاده در ساختار بسته بندی نیز می بایست بروی آن درج یا چاپ گردد.

شرکت بسته بندی مواد غذایی

بسته بندی مناسب یکی از عوامل موفقیت در بازاریابی و فروش است. از طریق یک بسته بندی مناسب و جذاب ، می توان نظر مشتریان را به سوی محصول جذب کرد. برند سازی و ارائه محصولات با کیفیت که بتوان وفاداری مشتریان را جلب کند یکی از عوامل تاثیر گذار در فروش می باشد که از طریق بسته بندی می تواند اجرایی گردد.

بازرگانی ساتراپ تجارت با بکارگیری دستگاه های پیشرفته بسته بندی مواد غذایی ، آماده همکاری با شرکت ها و تولید کنندگان عزیز می باشد. جهت مشاوره و راهنمایی با ما تماس بگیرید : 02122220266

بسته بندی و صادرات مواد غذایی

تجربه نشان داده است که صادرات مواد غذایی به صورت فله ای علاوه بر اینکه درآمد زایی مناسبی ندارد ، باعث پایین آمدن ارزش محصولات و کالاهای تولیدی می گردد هر چند که کالا از کیفیت بالایی نیز برخوردار باشد. همچنین فروش محصولات تولیدی بصورت فله باعث می شود که شرکت های خارجی محصولات با کیفیت صادراتی را تحت عنوان برند خود و با بسته بندی های خارجی بفروش برسانند که در این حالت سود بسیار بیشتری عاید این شرکت های خارجی می گردد.

به عنوان مثال صادرات مواد غذایی اعم از صادرات رب ، صادرات زعفران ، صادرات پسته و … بصورت فله ای بیشتر به نفع شرکت های وارد کننده است تا صادرکنندگان و تولیدکنندگان داخلی که بیشترین زحمت را جهت بارآوری و آماده سازی محصول می کشند.

بنابراین توجه به بسته بندی مواد غذایی در بحث صادرات ، علاوه بر ارتقا جایگاه محصول در سطح بین المللی ، موجب سودآوری بیشتری برای صادرکنندگان نیز می گردد.

رعایت نکات مهم و کلیدی در عرضه مواد غذایی همراه با برند سازی در سطح بین المللی ، موجب شناخته شدن محصول در کشورهای خارجی با نام و اعتبار برند ایرانی شده و با ارائه محصولات با کیفیت می توان موجبات فروش بیشتر را فراهم آورد.

بسته بندی غذایی

یکی از نکاتی که در تجارت بین المللی باید به آن توجه کرد ، داشتن اطلاعات کافی در خصوص ذائقه و سلیقه مردمان کشورهای مقصد صادرات می باشد. آگاهی در این خصوص هم در بازاریابی می تواند موثر باشد هم در موضوع فروش. برای مثال : در بحث صادرات چای ایران به عراق ، دانستن اینکه مردم عراق همیشه چای پر رنگ را ترجیح می دهند خود می توان نکته مثبتی در صادرات چای به این کشور باشد.

صادرات مواد غذایی

در موضوع صادرات محصولات غذایی ، بسته بندی محصولات دارای ویژگی هایی است که عبارت اند از :

 1. توانایی نگهداری طولانی مدت محصولات
 2. حمل و نقل آسان
 3. کاهش ضایعات
 4. افزایش ضریب بهداشتی محصولات غذایی
 5. جلوگیری از فاسد شدن محصولات
 6. ایجاد ارزش افزوده محصول
 7. ایجاد پرستیژ کار و جلب اعتماد در مشتریان
 8. رقابتی شدن برند و محصول صادراتی

بسته بندی خلاقانه مواد غذایی

خلاقیت در بسیاری از رشته ها و موضوعات همیشه باعث پیشرفت شده است. در موضوع بسته بندی محصولات غذایی نیز بکارگیری خلاقیت می تواند موجب رونق در فروش شود. بکارگیری هنر همراه با یک طراحی مبتکرانه با استفاده از رنگ بندی متنوع می تواند نظر هر مشتری را به خود جلب نموده و وی را ترغیب به خرید نماید.

همچنین در طراحی بسته بندی محصول باید سعی شود بیشترین ارتباط بین محصول و شکل بسته بندی ایجاد گردد زیرا این نوع بسته بندی در ارتباط مستقیم با مصرف کنندگان بوده و باید بتواند در عین سادگی ، محصول را بخوبی تعریف نماید.

اصول بسته بندی مواد غذایی

بسته بندی محصول جهت صادرات نیز بر اساس اصول و قواعدی صورت می گیرد که باید از طرف صادرکنندگان رعایت گردد. رعایت نیازهای مشتری ، مد نظر قرار دادن هزینه ها ، بهداشت غذایی و میزان محافظت از محصول لازم و ضروری است.

در حالت کلی بسته بندی مواد غذایی در سه گروه زیر قرار دارد :

اما این گروه بندی شامل همه موارد صادراتی نشده و بر حسب نوع ، اندازه و جنس محصول ، در مواردی از روش های دیگر نیز استفاده می شود.

 1. بسته بندی اولیه عبارت است از لایه داخلی یا موادی که بصورت مستقیم با محصول اصلی در تماس است. وظیفه اصلی این لایه محافظت از ترکیبات غذایی و تسهیل در ماندگاری آن است. مواد مورد استفاده در این لایه باید کاملا مطابق با استاندارد های بهداشتی بوده و بر اساس محصولات تولیدی در جهت حفظ رنگ ، طعم ، بو و کیفیت محصول خوراکی باشد.
 2. بعد از مرحله اولیه که مربوط به لایه داخلی بسته محصول بود ، نوبت به بسته بندی ثانویه می رسد. که مربوط به لایه خارجی و با هدف محافظت فیزیکی از مواد غذایی انجام می شد. این لایه ممکن است یک کیسه پلاستیکی ، یک قوطی فلزی (کنسروی) ، یا یک جعبه مقوایی باشد.

در مرحله ثانویه شکل ظاهری کار حائز اهمیت است که باید در نوع طراحی فیزیکی ، طراحی ظاهری ، رنگ بندی و جنس آن دقت لازم را به عمل آورد. زیرا مشتریان بیشتر این لایه از بسته بندی را می بینند. در نتیجه این بسته بندی باید بتواند بخوبی با خریداران و مشتریان ارتباط برقرار نماید.

همچنین مرحله دوم شامل اطلاعات مهمی در خصوص تعداد محصول موجود در بسته ، وزن محصول ، ترکیبات آن ، نحوه استفاده و مصرف آن ، تاریخ تولید و تاریخ انقضاء ، شرایط نگهداری و غیره که باید بروی آن درج گردد.

این نوع بسته بندی باید طوری طراحی و تولید گردد که علاوه بر فروش ، برای مقاصد بازاریابی در تجارت بین المللی و صادرات نیز مورد استفاده قرار گیرد.

 1. بسته بندی سوم همان جعبه محصول است که جهت سهولت در حمل و نقل ، نگهداری از محصول ، و محافظت از هر بسته محصول در برابر حوادث و آسیب های فیزیکی انجام می شود.

شرکت خدمات بازرگانی و بسته بندی ساتراپ تجارت ، با تجربه و متخصص در زمینه بسته بندی محصولات غذایی و صادرات آن به کشورهای همسایه ، آمادگی همکاری با تولیدکنندگان و بازرگانان محترم را دارد.  جهت مشاوره رایگان کلیک کنید

بسته بندی خشکبار

بسته بندی حبوبات

صادر کننده مواد غذایی

طرح توجیهی بسته بندی مواد غذایی

صادرات عسل

صادرات عسل

صادرات عسل

ایران به عنوان یکی از کشورهای تولید کننده و پرورش دهنده عسل در جهان مطرح می باشد. عسل ایران به دلیل کیفیت بالایی که دارد بصورت صادرات به کشورهای دیگر ، از جمله کشورهای همسایه و کشورهای اروپایی بفروش می رسد.

بسیاری از استان های کشورمان به عنوان مراکز تولید عسل مطرح می باشند که از جمله : استان های اردبیل ، کردستان ، لرستان ، همدان ، مازندران و گلستان و سایر استان ها را می توان نام برد که تولیدات این استان ها جهت صادرات به کشورهای دیگر مطرح شده و در این زمینه کشورمان ظرفیت های بالایی جهت تولید و فروش عسل دارد.

لازم بذکر است که با توجه به سرانه مصرف 1/7 کیلوگرم برای هر نفر در کشور و تولید سالانه 88 هزار تن عسل در کشور ، تولید عسل در کشور مازاد بوده که مابقی آن می تواند در صورت داشتن برنامه ریزی های منسجم و دقیق از طرف مسئولین بصورت صادرات از کشور خارج گردد.

بطور بالقوه بازار عسل در خارج از کشور برای عسل صادراتی ایران بسیار مناسب است. بطوری که صادرات به عراق ، صادرات عسل به ترکیه ، صادرات عسل به کویت ، عسل صادراتی به روسیه ، همیشه جزو فرصت های صادراتی ایران قلمداد می شود.

عسل صادراتی ایران

از جمله مشکلات عدیده ای که در صادرات و فروش عسل ایران وجود دارد ، چند دلیل اصلی را می توان عنوان کرد :

 1. عدم آشنایی به بازارهای خارجی توسط فروشندگان و صادر کنندگان

 2. عدم شناخت سلیقه خریداران محصول توسط فروشندگان و صادر کنندگان

 3. فروش عسل تقلبی و بی کیفیت توسط برخی تجار

 4. نبود بسته بندی مناسب و عدم برند سازی و ناشناخته ماندن عسل تولیدی

 5. نبود تبلیغات در داخل و خارج از کشور

عسل صادراتی ایران

میزان موفقیت در صادرات و فروش عسل به کسب اعتماد مصرف کنندگان و خریداران در خارج از کشور بستگی دارد. هرچه قدر کیفیت عسل صادراتی ایران بیشتر باشد در نتیجه اعتماد سازی راحت تر صورت خواهد گرفت.

عدم استفاده از دارو و سایر مواد صنعتی در تولید ، عدم گرما زدگی عسل ، استفاده از تغذیه مناسب و طبیعی ، عدم استفاده از شیرین کننده های مصنوعی در تولید عسل صادراتی ، و عدم بکارگیری از رنگ های مصنوعی میتواند کیفیت عسل را بالا برده و میزان اعتماد خریداران جهت صادرات عسل به عراق ، صادرات به ترکیه و سایر کشور ها را بهبود بخشد.

طبق آمار اعلام شده توسط وزارت جهاد کشاورزی ، میزان تولید عسل در سال گذشته بالغ بر 88 هزار تن بوده است که با توجه به این میزان تولید شده ، رقم صادرات این محصول نزدیک به 542 میلیارد ریال بوده است. که علی رغم تولید مطلوب آن ، کشورمان نتوانسته است به جایگاه مطلوبی در صادرات دست یابد.

بی توجهی مسئولین به صنعت زنبور داری در بخش کشاورزی نیز باعث شده است که این صنعت از رشد مطلوبی برخوردار نباشد. همچنین قاچاق این کالا و ملکه زنبور آن در سال های اخیر  ، هم بخش صادرات این محصول را بطور جدی تهدید می کند هم بخش تولید آن را. و متاسفانه در سال های اخیر صادرات این محصول نسبت به سال های قبل کمتر شده است.

صادرات عسل ایرانی

صادرات عسل طبیعی

با توجه به شرایط آب و هوایی مناسب ، شرایط اقلیمی و پوشش گیاهی متنوع ایران ، عسل تولیدی در شهرهای مختلف از کیفیت بالایی برخوردار هستند. در بیشتر موارد عسل های تولید شده خاصیت های دارویی گیاهی بسیار زیادی دارند. این نوع عسل می تواند به عنوان عسل صادراتی ایران در کشور های دیگر بفروش برسد. همچنین با توجه به خاصیت فاسد نشدن عسل های طبیعی ، عمل صادرات و حمل و نقل آن براحتی و در کمال آرامش می تواند صورت پذیرد.

صادر کردن عسل به کشورهای همسایه اگر طبق برنامه ریزی باشد میتواند ارز آوری بسیار زیادی برای کشورمان داشته باشد. بخصوص اینکه اگر صادرات این محصول ایرانی بر اساس استاندارهای اجباری صورت گیرد. زیرا استانداردهای اجباری باعث می شود که علاوه بر اینکه نظارت بر نوع و کیفیت عسل صادراتی ایرانی بیشتر شود ، موجب جلب نظر و بالا رفتن خریداران کشورهای اروپایی ، کشورهای حوزه خلیج فارس و کشورهای همسایه شده و موجبات تسهیل در صادرات این محصول را فراهم می آورد.

در کل دنیا بعد از کشور چین ، ایران دومین کشور تولید کننده عسل است و یکی از ویژگی هایی بسیار خوبی که برای صادر کردن عسل ایرانی وجود دارد این است که برای عسل ایرانی در خارج از کشور تقاضای بسیار زیادی وجود دارد. می توان با یک برنامه ریزی صحیح ، استفاده از ارتباطات سیاسی موجود ، در کشورهای مقصد صادرات این محصول ایرانی نفوذ نموده و مقدمات صادرات آن را فراهم نمود.

صادرات عسل ایرانی

توجه به نوع بسته بندی و برند سازی آن در سطح جهانی و شناسایی نیاز بازارهای هدف نیز میتواند یکی از راه های موثر صادرات و فروش عسل ایرانی بحساب آید. اما متاسفانه باید عنوان کرد که بدلیل عدم توجه مسئولین به صنعت پرورش زنبور عسل ، و همچنین وجود برخی باند بازی های پشت پرده و واردات عسل های بی کیفیت خارجی به داخل کشور موجب شده است که این صنعت رو به نابودی گام بردارد.

ایران توانسته است از طریق بازاریابی و شناسایی بازارهای هدف ، عسل صادراتی خود را علاوه بر کشورهای همسایه به کشورهای اروپایی نیز صادر نماید.

صادرات عسل به عراق

مراحل صادرات و فروش عسل

اگر به صادرات این محصول فکر شود ، قطعا صادرات به سایر کشورها می تواند به عنوان یکی از پیشنهادهای صادراتی برای تجار و بازرگانان طرح باشد. لازم به ذکر است که برای صادر کردن عسل ، اخذ گواهی سلامت غذا و دارو از وزارت بهداشت و گواهی استاندارد ، لازم و ضروری است. همچنین صادرات این محصول تولیدی کشورمان یک امتیاز خوبی که دارد این است که شامل پرداخت عوارض گمرکی خروج از کشور نمی شود.

در بحث عسل صادراتی ایران ، این محصول را هم می توان با بسته بندی و یا به صورت فله ای صادر کرد. همچنین از الزامات لازم برای صادرات این محصول ، داشتن کارت بازرگانی از ارگان ها و نهادهای مربوطه است تا بتوان در این عرصه براحتی فعالیت خود را آغاز کرد.

لیست کشورهای مقصد صادراتی عسل ایران در سال های گذشته شامل : روسیه ، آلمان ، امارات متحده عربی ، عراق ، ترکیه ، افغانستان ، مالزی ، عمان، عربستان سعودی ، کویت و… بوده اند.


جهت صادرات و فروش عسل ، باید نسبت به قوانین و استانداردهای وارداتی و غذایی کشورهای مورد هدف آگاهی کاملی داشت. شما تولید کنندگان و فروشندگان عزیز که در حوزه تولید و عرضه عسل فعالیت دارید ، می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط و نحوه صادراتی عسل به کشورهای خارجی و همچنین آگاهی از قوانین صادراتی و استانداردهای غذایی کشورهای مقصد ، با کارشناسان باتجربه بازرگانی ساتراپ تجارت تماس حاصل نمایید.

مراحل صادرات کالا از ایران

مراحل صادرات کالا از ایران

مراحل صادرات کالا از ایران

صادرات کالا همواره از فعالیت های مهم در تجارت بین الملل است ، بخصوص اینکه مراحل صادرات کالا از ایران و فروش کالا در خارج از کشور نیاز به داشتن اطلاعات کافی در این موضوع است. صادرات مانند هر کار دیگری که در حوزه تجارت باشد نیازمند برنامه ریزی ، آینده نگری ، فعال بودن ، داشتن مطالعات علمی و توانایی جلب اعتماد مشتریان خارجی است و عدم آگاهی کامل در این موارد موجب از دست رفتن سرمایه ، اتلاف وقت و اعتبار یک شرکت در سطح بین المللی خواهد شد.

بنابراین می توان با داشتن اطلاعات کافی در این زمینه و طی کردن مراحل صادرات کالا از ایران ، مبادرت به صادرات کالا نمود و در کنار سود آوری ، بازارهای هدف را شناسایی کرده و با برنامه ریزی ، بتوان برای آینده تجارت بین الملل خود ضمانت لازم را بوجود آورد.

مراحل صادرات کالا

در ادامه مراحل صادرات کالا از ایران ، خدمت تجار و بازرگانان و عزیزانی که میخواهند اقدام به صادرات کالا نمایند توضیح داده شده است.

 1. ثبت و تأسیس شرکت : در اولین قدم برای انجام تمام امور تجاری چه در سطح داخلی و چه در سطح خارجی ، ابتدا می بایست اقدام به ثبت و تاسیس یک شرکت سهامی عام یا خاص و بصورت رسمی نمود. بعد از ثبت شرکت امور مربوط به میزان سرمایه اولیه شرکت ، جذب نیروی انسانی ، نحوه و میزان پرداخت مالیات باید مشخص گردد ، و در مراحل بعدی تاسیس شرکت ، امور مربوط به نوع تولید ، خرید مواد اولیه ، نحوه فراوری یک کالا ، انجام شده و بعد از آن می توان وارد اجرایی شدن مراحل صادرات کالا از ایران شد.
 2. احراز شرایط شخص یا شرکت صادرکننده برای صادرات : بعد از ثبت شرکت ، جهت صادرات کالا شخص یا شرکت می بایست سه شرط زیر را احراز نمایند : داشتن کارت بازرگانی معتبر ، نداشتن پیمان ارزی معوق، دارا بودن حساب جاری یا قرض‌ الحسنه نزد بانک.
 3. ایجاد حساب بانکی : قطعا برای انجام امور مالی ، دریافت و پرداخت ، برات و غیره در تمام معاملات صورت گرفته در سطح بین المللی ، معاملات بازارهای داخلی و همچنین نداشتن مشکل در مراحل صادرات کالا از ایران ، نیاز به یک بانک و داشتن حساب بانکی ضروری می باشد. بخصوص اینکه برای انجام امور صادراتی در کشور های خارجی این امر ضرورت می یابد. لازم بذکر است که افتتاح نوع حساب بانکی با توجه تنوع کالاهای صادراتی و همچنین قوانین کشور مبدا ، متغییر می باشد.
 4. اخذ قیمت از کمیسیون نرخ‌گذاری : تولیدکنندگان یا صادرکنندگان می بایست در ابتدای امر جهت نرخ گذاری ارزی بروی کالای صادراتی خود ، طی نامه ای درخواستی را به اداره کل صادرات ارسال نمایند، و طبق کارشناسی‌های صورت گرفته ، نرخ ارز تعیین و برای تصویب به کمیسیون نرخ‌گذاری مرکز توسعه صادرات ارائه می گردد. لازم بذکر است که بعد از تصویب نرخ ، مجوز لازم جهت صدور کالا توسط کمیسیون نرخ‌ گذاری و طی نامه‌ ای به اداره گمرک اعلام می گردد.
 5. بازاریابی : یکی از مهم ترین مراحل صادرات کالا از ایران می باشد. بازاریابی در بحث صادرات واردات عبارت است از شناسایی کشورهای هدف ، شناسایی شهرها و شناخت بازارهای خارجی و همچنین پیدا کرد راه های نفوذ به این بازارها است که بتوان کالای خود را در آن به فروش رساند.

بازاریابی از طریق مذاکرات مستقیم با خریداران ، استفاده از اطلاعات رسمی کشورهای هدف ، حضور در نمایشگاه های بین المللی ، انجام تحقیقات و مطالعات مختلف در خصوص علایق ، سلیقه و نیازهای اقشار مختلف جوامع مورد هدف ، شناسایی نیازمندی های کشورهای مقصد صادرات ، استفاده از بانک اطلاعاتی موسسات بازرگانی بین المللی و غیره صورت می گیرد.

همچنین تبلیغات یکی از مهم ترین عواملی است که می توان از طریق آن اقدام به بازاریابی و جذب مشتری نمود که با استفاده از تبلیغات در سایت های اینترنتی ، شبکه های اجتماعی و … بازارهای جدید برای محصولات صادراتی پیدا کرد.

مراحل صادرات

مراحل صادرات

بازرگانی ساتراپ تجارت ، متخصص در زمینه بازاریابی کالا و محصولات ایرانی در کشورهای خارجی است. فروش محصولات تجاری خود را در سطح بین المللی به ما بسپارید.

 1. صدور پیش فاکتور ( صدور پروفرما ) : برای فروش کالا نیاز به یک پروفرما اینویس می باشد که در فارسی پیش فاکتور گفته می شود. در پروفرما تمام جزئیات شامل نوع کالا ، جنس و مشخصات آن ، مشخصات فروشنده ، شرایط و ضوابط توافقی بین فروشنده و خریدار باید عنوان شود ، پیش فاکتور یا پروفرما توسط فروشنده به خریدار ، شرکت و یا سازمان دولتی در کشور مقصد ارائه گردد. پیش فاکتور ها یا پروفرما به زبان انگلیسی صادر می گردد. و در حالت کلی شامل موارد زیر است :
 • نام فروشنده ، نشانی ، تلفن ، فاکس و تلفکس
 • شماره و تاریخ صدور پروفرما
 • نام خریدار و نشانی
 • نام و مشخصات فنی کالا
 • مقدار
 • ارزش واحد کالا – ارزش کل کالا
 • شرایط پرداخت
 • مبداء حمل
 • شرایط حمل و تحویل
 • مدت اعتبار قیمت پروفرما
 • سایر شرایط کشور تولید کننده

دانلود یک نمونه پروفرما

مراحل صادرات کالا

مراحل صادرات از ایران

 1. تهیه و بسته بندی : در این مرحله از مراحل صادرات کالا از ایران ، صادر کننده می بایست طبق توافقات قبلی صورت گرفته با خریدار ، در کشور مبدا اقدام به تهیه و بسته بندی کالا مطابق با توافق صورت گرفته و بر اساس استاندارد های کشور مقصد نماید. و برای ارسال از طریق مسیرهای مختلف هوایی ، زمینی و دریایی ، آماده گردد. جهت دریافت هرگونه راهنمایی در خصوص مراحل صادرات کالا با شماره تلفن زیر 22220266-021 بازرگانی ساتراپ تجارت تماس حاصل فرمایید.
 2. مشخص کردن ارزش گمرکی کالا : ارزش گمرکی عبارت است از بهای سیف که بصورت کل بهای تولید یا تهیه کالا در کشور مبدا ، به همراه هزینه های بسته بندی ، بیمه ، حمل و نقل ، باربری ، کلیه هزینه های مربوط به افتتاح حساب ، واریز برات ، حق استفاده از امتیاز نقشه ، مدل و علامت بازرگانی و سایر حقوق مشابه مربوط به کالا تعریف می شود. همچنین کلیه هزینه های متعلق به کالای صادراتی تا زمان ورود کالا به اولین دفتر گمرکی بر اساس نرخ ارز و برابری های اعلام شده توسط بانک مرکزی در روز تسلیم اظهار نامه محاسبه شده و فروشنده می بایست تمام موارد ذکر شده را پرداخت نماید. جهت دریافت راهنمایی و مشاوره در خصوص مراحل صادرات کالا از ایران از طریق صفحه تماس با ما در ارتباط باشید.
 3. اخذ مجوز صادرات از سازمان های مربوطه : صادر کننده پس از طی کردن مراحل قبلی ، و جهت اینکه در مراحل بعدی صادرات با مشکل مواجه نشود می بایست مجوزهای لازم جهت صادرات کالا را از سازمان ها و ارگان های ذیربط مانند وزارت کشاورزی ، وزارت صنعت ، معدن و تجارت ، وزارت بهداشت ، سازمان ملی استاندارد و دیگر سازمان ها و نهادهایی که کالای صادراتی با آن سازمان ها ارتباط دارد را دریافت نماید.
 4. اظهار کالای صادراتی به گمرک : در این مرحله کالا به گمرک حمل می شود و صادرکننده اظهار نامه خروج کالا یا به عبارتی اظهارنامه صادراتی را تنظیم و به اداره گمرک تقدیم می کند. اظهار نامه شامل موارد زیر می شود :
 • نام و نشانی صادر کنندگان
 • نام و نشانی حق العمل کار ( اظهار کننده )
 • شماره اجازه صدور
 • نام کشور مبداء
 • نام کشور مقصد نهایی کالا ( کشور خریدار کالا )

پس از تکمیل اظهار نامه ، کلیه مدارک مربوط به صادرات کالا به همراه اظهارنامه جهت کنترل صلاحیت و مشخصات صادرکننده ، بررسی صحت مدارک و بازرسی کالا و انجام مراحل پلمپ به دایره تطبیق اسناد گمرک ارائه می شود. پس از تایید این مدارک ، پروانه صادراتی (جواز صادراتی) به صادر کننده ارائه خواهد شد.

مراحل صادرات

 1. عقد قرارداد حمل و نقل و بیمه کردن کالای صادراتی : در مراحل صادرات کالا از ایران ، صادرکننده باید از قبل شرکت های حمل و نقل بین المللی را ارزیابی کرده و برای حمل و انتقال کالای صادراتی با یکی از آن‌ها قرارداد ببندد.

لازم بذکر است که ارسال کالا به یک کشوری خارجی و تحت عنوان معامله تجاری می تواند با خطرات بسیار زیادی همراه باشد. و در صورتی که تمهیدات لازم در این خصوص تدارک دیده نشده باشد و با کوچک ترین خسارتی که برای کالای صادراتی اتفاق بیوفتد ، رابطه دو طرف معامله با مشکل مواجه خواهد شد که در این صورت راهی جز اقامه دعوا نخواهد بود.

هرچند که جهت مشخص نمودن تعهدات دو طرف معامله و میزان مسئولیت هرکدام و همچنین برای حل اختلافات موجود در معاملات تجاری ، اینکوترمز ( اصطلاحات بازرگانی بین المللی ) تدوین شده است اما جهت جلوگیری از بروز این اختلافات ، بیمه کردن کالاهای صادراتی یکی از راه هایی است که تا حدود بسیار زیادی می تواند اطمینان خاطر فروشنده و خریدار را جلب نماید. به همین دلیل در این مرحله صادرکننده باید کالای صادراتی خود را تا رسیدن به مقصد و طبق اصول بین المللی بیمه نماید.

صادرات کالا از ایران

صادرات کالا از ایران

 1. دریافت گواهی بازرسی کالای صادراتی : جهت دریافت گواهی بازرسی کالا ، طرفین معامله ، خریدار و فروشنده (این اتفاق بیشتر از طرف خریدار صورت می گیرد) با یکی از مؤسسات بین المللی بازرسی کالا که مورد قبول دو طرف است قرارداد می بندند تا گواهی بازرسی مورد نیاز را برای این مرحله دریافت نمایند.
 2. اخذ گواهی مبدأ و صدور فاکتور فروش : گواهي مبدأ سندي است که بنا به درخواست صادرکننده یا نماینده قانونی وی برای تعیین مبدأ یک کالای صادراتی توسط واحد مجاز صدور اين گواهي صادر مي گردد. در این مرحله که جزو مراحل پایانی صادرات کالا از ایران می باشد ، صادر کننده می بایست فاکتور فروش کالای خود را آماده و جهت تایید به دفاتر بازرگانی موجود در شهر یا استان خود ارائه دهد. و اتاق بازرگانی پس از دریافت فاکتور فروش ، دریافت بارنامه حمل و دریافت پروانه گمرکی ، گواهی تائید مبدا کالا را صادر خواهد نمود.

خوشبختانه با گسترش تکنولوژی و الکترونیکی شدن روال اداری در کشور ، امورات گمرکی نیز از این امر استثنا نبوده و صادرکنندگان می توانند از طریق سامانه یکپارچه گواهی مبداء اتاق بازرگانی ایران ، گواهی تایید مبدأ خود را دریافت نمایند.

صادرات کالا از ایران

 1. ارسال کالای صادراتی : در این مرحله از مراحل صادرات کالا از ایران و بعد از بررسی و تطبیق مشخصات و محتویات محموله اظهار شده با اظهار نامه توسط ارزیاب گمرکی ، و همچنین پرداخت هزینه های انبار داری ، باربری ، هزینه بندری و.. و بر اساس نوع قرارداد حمل که با خریدار عقد گردیده است ، مجوز خروج کالا از گمرک کشور صادر و توسط صادر کننده به شرکت حمل و نقل ارائه می شود و سپس شرکت حمل و نقل اقدام به بارگیری کالا و حمل به کشور مقصد می نماید.
 2. دریافت گواهی صدور : در آخرین مرحله ، شرکت حمل کننده پس از بررسی کالا ، اظهارنامه خروجی را به تائید اداره گمرک رسانده و پس از مهر شدن ، آن را به صادر کننده باز می گرداند .

در ذکر مراحل صادرات کالا از ایران سعی شد که کلیات بطور جامع خدمتتان ارائه شود.

بازرگانی ساتراپ تجارت

گروه بازرگانی ساتراپ تجارت با بکارگیری پرسنلی تحصیل کرده و مجرب در امر صادرات و واردات کالا ، آماده است که شما تجار و بازرگانان محترم را در تمام مراحل یک تجارت بین المللی همراهی نماید.

صادرات از ایران

صادرات مواد غذایی ایرانی

صادرات مواد غذایی ایرانی

صادرات مواد غذایی ایرانی

امروزه بطور کلی اقتصاد یک کشور تابع مجموعه ای از مولفه های اجتماعی ، فرهنگی ، سیاسی و … است که با تغییر هر کدام از این عوامل ، اقتصاد دچار دگرگونی (افول یا صعود) خواهد شد. بنابراین تحولات سیاسی و اجتماعی مثبت ، بالا رفتن سطح زندگی شهروندان ، بهبود رفاه اجتماعی ، بالا رفتن کیفیت اوقات فراغت و بهبود صنعت توریسم از جمله مواردی است که موجب رونق اقتصادی و حرکت رو به رشد بازارهای تولید محصولات غذایی و بهبود صادرات مواد غذایی ایرانی می شود.

در عرصه بین المللی نیز بهبود روابط سیاسی ما بین کشورها ، نبود تحریم ها و فشارهای سیاسی و بین المللی ، مسیر عرضه محصولات غذایی و کشاورزی در سطح جهانی را هموار خواهد کرد. همچنین بهبود در بسته بندی محصولات و بالا بردن کیفیت تولیدات جهت صادرات مواد غذایی ایرانی و از همه مهم تر کاهش قیمت فروش ، به عنوان ، عواملی اصلی در صادرات مواد غذایی ایرانی را می توان عنوان کرد.

شرکت صادرات مواد غذایی

گروه بازرگانی ساتراپ تجارت با داشتن تجربه چندین ساله در بسته بندی محصولات غذایی و صادرات این محصولات به کشور های همسایه ، آمادگی دارد تا تمامی امور صادراتی شما عزیزان در صادرات مواد غذایی ایرانی را به بهترین نحو و در کمترین زمان ممکن و با اقتصادی ترین هزینه ها به انجام برساند. آشنایی کافی به اصول و روش های صادرات کالا ، ترخیص کالا از گمرک و اخذ مجوز های لازم ، بازرگانی ساتراپ تجارت را به یکی از متخصصین در این امر تبدیل کرده است. با ما ، تجارت بین الملل شما براحتی انجام خواهد شد.

صنعت غذایی ایران

صنعت غذایی ایران

صادرات مواد غذایی به اروپا

نکته ای که در خصوص صادرات باید عنوان کرد این است که نیاز های انسان ها دارای تنوع زیادی است و منابع غذایی و پراکندگی آن در سطح جهان باعث ایجاد محدودیت های بسیار زیادی برای کشور های شده است بطوری که تولید همه اقلام غذایی را برای کشورها بدلیل شرایط جوی و موقعیتی متفاوت ، غیر ممکن شده و در برخی موارد هم تولید آن مواد غذایی و کشاورزی مقرون به صرفه نیست. در نتیجه مقوله صادرات و واردات به عنوان یک امر اجتناب ناپذیر در سیاست کشورها تبدیل شده است.

صرفاً کشورهایی می توانند در بحث صادرات مواد غذایی و واردات کالا بهتر عمل کنند که برنامه ریزی های بلند مدت اقتصادی و اجتماعی در تجارت مواد غذایی و واردات کشاورزی و کالا طرح ریزی کرده باشند. و در این راستا داشتن اطلاعات کافی در خصوص مزیت نسبی یک کشور به عنوان یک عامل اساسی در برنامه ریزی های صادرات واردات کشورها ایفای نقش کند. عاملی که همیشگی و پویا بوده و کمک زیادی در برنامه ریزی های اقتصادی کشور های می تواند داشته باشد.

شرایط تحریمی ایران باعث شده است که در حوزه صادرات مواد غذایی ایرانی از جایگاه ویژه ای در تجارت بین المللی برخوردار نباشد. و این در حالی است که صنایع غذایی در اکثر کشورها به عنوان یک مزیت نسبی می تواند کمک شایانی به صادرات کشاورزی و توسعه کشورها داشته باشد.

با وجود شرایط سیاسی نامناسب ایران در سطح بین المللی ، صادرات مواد غذایی به اروپا و صادرات مواد غذایی به روسیه توانسته است تا حدودی بازارهای لازم برای عرضه محصولات غذایی ایرانی را فراهم آورد. علاوه بر موارد ذکر شده بهترین بازارهای مناسب برای محصولات تولیدی غذایی کشور در نزدیکی مرزها و در کشور های همسایه قرار دارد.

شرکت های تولید کننده مواد غذایی با توجه به وجود این پتانسیل در مرزهای اطراف کشور ، روی عرضه محصولات و صادرات مواد غذایی ایرانی در این نقاط تمرکز ویژه ای داشته و این مراکز از سوی صادرکنندگان ایرانی مورد توجه هستند. اما حضور در این بازارها نیز نیاز به کار تخصصی و کارشناسی دارد. ابتدا می بایست نیاز کشور های همسایه به مواد غذایی و محصولات و کالاهای کشاورزی بازاریابی شود ، سپس بر اساس نتایج بدست آمده اقدام به صادارت گردد.

صادرات غذایی ایران

صادرات غذایی ایران

صنعت مواد غذایی ایران

جدای از بحث صادرات مواد غذایی ایرانی ، بطور کلی صنعت غذایی ایران یک صنعت نوپا به شمار می آید. و طبق آمار های موجود تا دو هه قبل بیشتر نیازهای مواد غذایی ایران ، از قبیل شکلات و شیرینی جات ، لبنیات و فراورده های گوشتی از طریق واردات ، به داخل کشور وارد می شده است. بعد از جنگ تحمیلی ، واحد های تولیدی توسعه یافتند و با نوسازی و بهسازی خطوط تولید ، توان تولیدی خود را افزایش دادند.

همچنین با توجه به تنوع اقلیمی و شرایط متنوع آب و هوایی ، تولید مواد غذایی و محصولات کشاورزی در داخل کشور حرکت رو به رشدی داشته است. در سال های اخیر و با علمی شدن بخش تولید و ورود تکنولوژی های جدید در بخش های کشاورزی ، تولید ، فرآوری و بسته بندی ، صنعت مواد غذایی ایران توانسته است با ورود به صادرات ، در سطح جهانی نیز حرف هایی برای گفتن داشته باشد.

طبق آمار موجود در وزارت صنایع و معادن و در شرایط کنونی بیش از 8000 واحد فعال تولیدی در صنعت مواد غذایی ایران مشغول به فعالیت هستند. که میزان سرمایه گذاری در آن رقمی نزدیک به 16 میلیارد ریال است. وجود چنین واحد های تولیدی خود باعث ارتقا کیفیت و کمیت صادرات مواد غذایی ایرانی شده است.

در بعد دیگر ، وجود تعداد بیشمار گارگاه های تولیدی نیز باعث رشد کمی تولیدات کشاورزی و مواد غذایی در صنعت مواد غذایی ایران شده است. هرچند که این افزایش واحد های تولیدی در نتیجه تقاضای بازارهای داخلی و خارجی نبوده است و عوامل بسیار زیادی از جمله تخصیص بیش از حد اعتبارات بانکی در یک برهه زمانی ، سیاست های وزارت جهاد کشاورزی ، بروز تورم در سطح جامعه و غیره در این رشد سهیم بوده اند. به عنوان مثال بالا رفتن قیمت برنج که یکی از اصلی ترین مواد غذایی در کشور است موجب تاسیس واحد های تولید ماکارونی شد. و یا رونق بازار برخی مواد غذایی از جمله کلوچه ، نوشابه و آبمیوه نیز واحد های تولید مواد غذایی در این موضوعات را نیز افزایش کرد.

اما این ازدیاد در رشد واحد های تولدی مواد غذایی ایرانی ، موجب گرایش مشتریان خارجی به تولیدات مواد غذایی ایرانی شده و در نتیجه آن برخی برند ها در سطح جهانی نیز معرفی شده اند. همچنین تغییر در شرایط سیاسی کشور های همسایه از جمله عراق و سوریه که موجب صادرات مواد غذایی به عراق ، صادرات مواد غذایی به افغانستان ، و دایر شدن کارخانجات تولید ابمیوه در عربستان و امارات و مواردی از این قبیل موجبات رشد در صادرات مواد غذایی ایرانی و باعث صادرات مواد غذایی به اروپا ، صادرات مواد غذایی به ترکیه و غیره از اعم از مواد خام یا بهره وری شده گردیدند.

هر چند که در سال های اخیر بدلیل عدم برنامه ریزی مناسب از طرف دولت و تغییرات در اقلیم آب و هوایی و همچنین شرایط تورمی حاکم بر جامعه ، توانایی واحد های تولیدی در تولیدات مواد غذایی ایرانی را کاهش داده است. و در برخی موارد این واحد های تولید مواد غذایی ایرانی با ظرفیت کامل خود تولید نمی کنند. اما این نکته حائز اهمیت است که در صورتی که شرایطی فراهم شود که برای تولیدات و صادرات مواد غذایی ایرانی در خارج از کشور ، بازاری برای فروش فراهم شود قطعا این شرکت ها جانی دوباره خواهند یافت. در حالت کلی با پیشرفت های اتفاق افتاده در سال های گذشته ، صنعت تولید و صادرات مواد غذایی ایرانی رشد خوبی را تجربه کرده است.

مواد غذایی صادراتی ایران

در خصوص فرصت های صادراتی مواد غذایی ایرانی مطالعات مختلفی انجام شده است. یکی از این مطالعات صورت گرفته در زمینه بالا بردن میزان صادرات مواد غذایی ایرانی در صادرات غیر نفتی بیان می دارد علی رغم وجود تحریم های اقتصادی ، تقاضا از طرف بازارهای جهانی و منطقه ای حاشیه خلیج فارس و آسیای مرکزی برای محصولات غذایی ایران وجود دارد.

از جمله نقاط بالقوه ای که می توان در صنعت تولید مواد غذایی ایران بر شمرد عبارت اند از : دارا بودن ظرفیت های بالا جهت جذب سرمایه گذاری خارجی ، پتانسیل بالا در تولید برخی محصولات کشاورزی و غذایی مانند : پسته ، زعفران ، ماکارونی و … ، توانایی بکارگیری نیروی کار تحصیل کرده و جوان در صنایع تولیدی و کشاورزی.

در خصوص موانع صادرات مواد غذایی نیز : بالا بودن تعداد بازارهای تجاری در بخش محصولات و صنایع تبدیلی که باعث پایین آمدن کیفیت کار می شود، از کار افتادگی ماشین آلات واحد های تولیدی صنعتی و کشاورزی ، توسعه نیافتن شبکه تولید و عرضه محصولات ، عدم تعریف دقیق استاندارد برای محصولات غذایی تولیدی ، مناسب نبودن زیر ساخت های تولید و کشاورزی ، علمی نبودن روش های تولید و عرضه ، عدم توجه به اصول مشتری مداری ، واردات بی رویه برخی محصولات کشاورزی و غذایی که باعث ورشکستگی تولید کننده داخلی می شود و غیره را می توان نام برد.

 • بازرگانی ساتراپ تجارت در تلاش است تا ضمن رعایت دقیق ضوابط صادرات مواد غذایی ایرانی ، از فرصت ها و پتاسیل های موجود ذکر شده و با تکیه بر تخصص پرسنل صادرات خود به نحو احسن در جهت خدمت رسانی به تجار ، بازرگانان و تولید کنندگان عزیز فعالیت نماید. و با راه اندازی سیستم اطلاع رسانی و آموزش از طریق شبکه های مختلف اجتماعی و وب سایت ساتراپ تجارت ، علاوه بر پاسخگویی به تمامی سوالات شما عزیزان ، شرایط و روش های صادرات کالای ایرانی ، واردات کالا و ترخیص کالا از گمرک را در جهت آموزش و ارتقا اطلاعات شما عزیزان به ورطه عمل قرار دهد.
صادرات پسته ایران

صادرات پسته ایران

صادرات پسته ایران

پسته از جمله مهم ترین محصولات صادراتي بخش كشاورزي ايران بشمار می آید. اين محصول با ارزش به جهت ايجاد اشتغال در بخش کشاورزی ، ارزآوري ، ايجاد ارزش افزوده و موثر بودن در ساير جنبه هاي اقتصادي، بسيار با اهميت بوده و صادرات پسته ایران همیشه مورد توجه افراد و شرکت ها قرار می گیرد.

صادرات پسته ایران با توجه به ارزآور بودن آن مورد توجه سرمایه گذاران بسیار زیادی می باشد و نکته مهم تر اینکه این محصول مشتریان خاص خود را در کشور های اروپایی ، امریکایی و آسیایی دارد. صادرات پسته به اروپا ، صادرات پسته به ترکیه ، صادرات پسته به گرجستان ، صادرات پسته به عراق ، صادرات پسته به چین ، صادرات پسته به قطر ، صادرات پسته به امارات و صادرات پسته به روسیه از جمله مهمترین مواردی است که در بخش صادرات پسته ایران صورت می پذیرد.

شرکت بازرگانی ساتراپ تجارت ، با سابقه چندین ساله در صنعت صادرات پسته ایران ، آمادگی دارد که با استفاده از توان فنی و تخصصی پرسنل با تجربه خود ، شما عزیزان را در خصوص پسته صادراتی ایرانی راهنمایی و مشاوره نماید.

 

پسته صادراتی ایرانی

پسته صادراتی ایرانی

مراحل صادرات پسته

جهت صادرات پسته ایران باید مراحل آن بترتیب انجام شود تا بتوان نتیجه مطلوبی بدست آورد. مراحل صادرات پسته عبارت است از :

 1. تامین محصول

قبل از اینکه فعالیت صادرات پسته ایران شروع شود ابتدا باید مطالعات متعددی توسط تجار و بازرگانان انجام شود. بخصوص اینکه باید اطلاعات دقیقی راجع به مشتریان در کشور های مقصد ، نوع پسته مورد نظر این مشتریان ، شرایط گمرکی کشورهای وارد کننده ، استاندارهای غذایی و بهداشتی کشور وارد کننده باید کسب گردد تا بتوان بهترین پسته ایران را صادر کرد. به عنوان مثال برخی کشور های اروپایی صرفا برای  پسته های با افلاتوکسین پایین را مجوز واردات صادر می کنند. نکته دیگر اینکه در برخی کشورها پسته های فراوری شده دارای مشتری هستند که در این صورت باید اطلاعات جامعی در مورد نوع بسته بندی ، نوع فراوری پسته و … که باب طبع مشتریان این کشورها باشد کسب نموده و طبق این روال شروع به فعالیت کرد.

 1. بسته بندی پسته

پس از طی شدن مرحله و تامین محصول ، نوبت به بسته بندی آن می رسد. در بسته بندی و صادرات پسته ایران باید مواردی از جمله نوع پسته و مشخصات تولیدی آن ، شرکت تولید کننده ، شرکت صادر کننده ، شرکت وارد کننده و مواردی از این قبیل درج شود تا خریداران با اطلاع کامل نسبت به خرید پسته ایران اقدام نمایند. نکته مهم تر اینکه بالا بودن کیفیت پسته صادراتی ایران و نوع بسته بندی آن موجب کسب مشتریان بیشتر و بالا رفتن اعتبار برند شرکت تولید و صادر کننده خواهد شد.

 1. اخذ مدارک استاندارد بودن پسته ایران

در صادرات پسته ایران و قبل از اینکه محصول وارد مراحل گمرکی شود می بایست استاندارد های لازم اخذ شود. این استاندارد ها علاوه بر این که باید مورد تایید اداره استاندارد قرار گیرد می بایست تمامی تاییدات مورد نیاز واردات خشکبار در کشورهای مقصد را نیز اخذ نماید.

بخصوص اینکه در کشورهای اروپایی نیاز است محصولات صادراتی به این کشورها تمامی آزمایشات و گواهی های معتبر از نظر بهداشتی و سلامت غذایی را کسب نمایند و یا در برخی موارد خاص تاییدیه هایی از اداره غذا و دارو کشورهای مقصد دریافت گردد. همه این مراحل باید قبل از اظهار بار به اداره گمرک صورت پذیرد. لازم بذکر است که انجام مراحل آزمایشگاهی و اخذ تاییدیه در خصوص میزان افلاتوکسین موجود در پسته های صادراتی تا حدودی زمان بر می باشد.

صادرات پسته ایرانی

صادرات پسته ایرانی

پسته صادراتی ایران

صادرات پسته رفسنجان

 1. ارائه پسته به گمرک

بعد از اتمام مراحل بالا باید محصولات صادراتی را به گمرک شهرستان هایی که محصول در آن تولید می شود را ارائه داد و مدارک مربوط از جمله اظهار نامه های نوع محصول ، وزن محصول ، مشخصات محصول و فاکتور محصول را تکمیل نمود.

 1. اخذ گواهی سلامت پسته در گمرک

در گمرک های کشور ، اداره استاندارد شرکت های صادر کننده خشکبار بخصوص در مراحل صادرات پسته ایران ، را ملزم به رعایت استانداردها ، اخذ و ارائه مدرک تائیدیه استاندارد نموده است. چنانچه محصولاتی بصورت فله و بدون برند باشند و یا برند شرکت صادراتی ثبت نشده بوده و یا استاندارد های لازم اخذ نشده باشد ، در اداره گمرک واحد تائیدیه استاندارد از محصولات صادراتی نمونه برداری کرده و مورد بررسی و تست های آزمایشگاهی قرار می دهد. و در صورت تائید ، گواهی سلامت نباتات و بهداشت غذایی صادر میگردد. و پس از طی شدن این مرحله ، گواهی ترخیص بار در گمرک صادر می شود.

 1. تسلیم پسته صادراتی به شرکت حمل و نقل

بعد از تکمیل شدن مدارک و انجام مراحل گمرکی ، می بایست بار نامه مورد نظر در خصوص صادرات پسته ایران آماده شود. این مرحله نسبت به مراحل قبلی دشواری های  کمتری دارد و معمولا شرکت های صادر کننده با شرکت های حمل و نقل قرارداد بسته و مراحل گام به گام انجام کار را به آنها ابلاغ می کنند. و شرکت های حمل و نقل مراحل انجام کار را به مشتریان اعلام می کنند. نکته مهمی که در این مرحله وجود دارد این است که شرکت های حمل و نقل می بایست قبل از بار زدن پسته ایرانی در حجم های بالا در کانتینر یا واگن تمامی محصولات را بطور کامل چک و بررسی نموده و همچنین اطمینان حاصل نمایند که واگن ، کانتینر و یا تریلی کامیون تا حد امکان تمیز و ضدعفونی شده باشد.

در صادرات پسته ایران نیازی به کانتینر یخچال دار نیست اما در مورد دیگر محصولات خشکباری باید با صادر کننده هماهنگی های لازم انجام شود.

 1. دریافت بارنامه پسته و تسویه حساب

در صادرات خشکبار و در بارهای صادرات پسته ایران و خشکبار مرسوم است که همزمان با ارائه پیش نویس بارنامه ( شامل مشخصات بار ، مشخصات کشور مقصد و گیرنده بار ) که خود حاکی از تسلیم بار به باربری بین المللی می باشد درصدی از مبلغ معامله توسط فروشنده دریافت می شود

در حالت عمومی و در معمولی ترین روش بیست درصد از مبلغ بصورت پیش پرداخت و هشتاد درصد الباقی با ارائه همین تصویر بارنامه پرداخت می گردد. پس از بارگیری ، شرکت های حمل و نقل می بایست اصل بارنامه را همراه با دیگر مدارک لازم جهت ترخیص پسته صادراتی ایران به مشتری ارائه دهند.

پسته صادراتی

پسته صادراتی

 1. دریافت الباقی مدارک و گواهی مبدا صادرات پسته

شرکت حمل و نقل با دریافت سایر مدارک گمرکی و تائیدیه بارنامه از گمرک و فروشنده می تواند نسبت به دریافت گواهی مبدا برای پسته صادراتی ایران از اتاق بازرگانی اقدام نماید. در این حالت مدارک کامل شده و جهت ارسال به کشور مقصد و تحویل به برای ترخیص آماده می باشد.

در پایان باید عنوان کرد که در بیان مراحل صادرات پسته ایران ذکر شده در بالا ، سعی بر این شد که مراحل صادرات و نحوه انجام امور گمرکی و پستی بطور خلاصه و با بیشترین جزئیات لازمه مطرح شود. قطعا در مراحل اجرایی کار شاید موارد بیشتری هم وجود داشته باشد.


از جمله مهمترین خدمات شرکت بازرگانی ساتراپ تجارت صادرات پسته ایرانی است و این شرکت آمادگی همکاری با تمام بازرگانان و تجار محترم در خصوص صادرات پسته ایرانی را دارد.

 

صادرات پسته به عراق

صادرات پسته به روسیه

صادرات پسته به اروپا

صادرات خرمای ایران

صادرات خرمای ایران

صادرات خرمای ایران

خرما یکی از محصولاتی است که در نقاط جنوبی ایران بخوبی تولید می شود. هرچند که در سال های اخیر عدم وجود یک برنامه ریزی منسجم از طرف دولت ، تولید و عرضه آن را با مشکلاتی روبرو کرده است اما صادرات خرمای ایران همچنان جزو یکی از موارد قابل ارز آوری می باشد.

خرما یا رطب گیاهی است از گونه تک‌ لپه‌ای ها و گرمسیری جزو تیره نخل‌ها . خرما میوه‌ای خوراکی و دارای هسته‌ای سخت و پوست نازک و طعم شیرین که به شکل خوشه‌ای بزرگ از شاخه آویزان می‌گردد و برگ‌های آن بزرگ است. در این بین خرمای تولیدی در کشورمان نیز از مرغوبیت و کیفیت بالایی برخوردار است.

خرمای ایران در بازارهای جهانی نیز طرفداران خاص خود را دارد و در بسیاری از کشورها مانند کانادا بخوبی بفروش می رسد. قسمت عمده خرمای تولیدی کشور بصورت صادرات از ایران خارج می شود. خرما از جمله عمده ترین محصولات صادراتی ایران بشمار می رود. صادرات خرمای ایران این محصول لذیذ و پر خاصیت کشورمان را به جهت داشتن ارزش غذایی بالا در سطح جهان تبدیل به یکی از پرطرفدارترین کالای صادراتی ایرانی در بسیاری از نقاط دنیا کرده است.

صادرات خرمای ایران بدلیل توسعه فرهنگ استفاده از مواد غذایی ارگانیک و بی ضرر، در سطح دنیا مورد توجه کشورهای بسیاری قرار گرفته است. ایران به عنوان یکی از اصلی ترین مراکز تولید خرما در جهان می باشد بطوری که هر ساله مقادیر بسیار زیادی از خرما ایران بصورت صادرات خرما به کانادا و سایر کشورها صورت می پذیرد. لازم بذکر است که با توجه به مقادیر انبوه تولید این محصول ، کشور ایران به سوم تولیدکننده آن در دنیا تبدیل شد.

خرمای صادراتی ایران

خرمای صادراتی ایران

خرمای صادراتی ایران به دلیل داشتن کیفیت بالای تولید ، قیمت مناسب و رقابتی ، آن را به یکی از محصولات صادراتی رقابتی کشورمان تبدیل کرده است. و هر ساله مقادیر زیادی از آن به کشورهای اروپایی صادر می شود.

بازرگانی ساتراپ تجارت با داشت سابقه چندین ساله در صادرات خرما و ترخیص این محصول جهت عرضه در کشورهای اروپایی و آمریکایی ، آمادگی همکاری با تجار و بازرگانان عزیز در این خصوص می باشد.

خرمای صادراتی ایران

یکی از ویژگی های جانبی خرما این است که تقاضا برای این محصول در اکثر کشورهای جهان وجود دارد و این خود به عنوان فرصتی جهت فروش خرمای صادراتی ایران محسوب می شود. معمولا در کشورهای مقصد واردات خرما ایران ، خرما توسط افراد بصورت خرید در اوزان ۳ کیلوگرم انجام میگیرد. صادرات خرما به عراق نیز از جمله موارد صادراتی این محصول است. و جهت سهولت می توان آن را در بسته بندی کوچک نیز عرضه کرد. جهت صادرات خرما به اروپا می توان بسته به نیاز مصرف کنندگان این کشورها ، بسته بندی آن را با رعایت استاندارهای مواد غذایی کشورهای مقصد و بصورت مناسب و تحت عنوان صادرات خرمای ایران عرضه کرد.

بغیر از کشور های اروپایی ، امارات ، هندوستان و کشورهای آسیای میانه نیز از جمله خریداران عمده خرمای ایران هستند. در این کشورها تقاضا بیشتر بروی محصولات فرآوری شده خرماست. و صادرات خرما به امارت و سایر کشورها اگر بصورت محصولات جانبی خرما باشد قطعا باعث رونق درآمدی واحد های تولیدی داخل کشور می شود.

بنابراین لازم است که تولید کنندگان روی محصولات فرآوری شده خرما برنامه ریزی نمایند زیرا در حالت کلی دارای ارزش افزوده بالاتری است.

لازم بذکر است که صادرات خرما ایران به 53 کشور جهان صورت می پذیرد و این میزان تقریبا 30 درصد توان تولیدی تولید کنندگان خرما در داخل کشور است.

ضادرات خرما ایران به دلیل طعم و مزه خوب و منحصر بفردی که دارد به کشورهای جنوب شرق آسیا ، اروپای شرقی ، خاور میانه ، آمریکای شمالی و حتی برخی کشورهای حوزه خلیج فارس که علی رغم تولید داخلی خودشان ، انجام می شود. این ویژگی خاص خرما ایرانی باعث شده که علاقمندان زیادی در سراسر دنیا خواهان صادرات خرمای ایران باشند و این می تواند به یکی از منابع اصلی کسب درآمد در بخش کشاورزی ایران تبدیل شود. ایران با این توانایی در تولید همچنان قادر است موقعیت خود را به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان و صادر کنندگان خرما در جهان حفظ کند.

صادرات خرما

صادرات خرما

شرکت بازرگانی ساتراپ تجارت از جمله شرکت هایی است که صادرات خرما از ایران را در دستور کار خود قرار داده است.

طبق آمار اداره گمرک ، صادرات خرمای ایران در شش ماهه دوم سال گذشته پیشرفت خوبی داشته است. و ارزش کل صادرات خرمای ایران از لحاظ قیمتی به بیش از 60 میلیون دلار رسیده است. و این در حالی است که بیش از 50 کشور وارد کننده انواع خرمای تولیدی ایران هستند. که نزدیک به دو سوم از کل خرمای صادراتی ایران بصورت صادرات خرما به عراق ، پاکستان ، چین ، ترکیه و هند و امارات انجام می شود.

آمارهای اداره گمرک از صادرات غیرنفتی ایران نشان دهنده این موضوع است که در سال گذشته صادرات خرمای مضافتی ایران در جایگاه پنجاه‌مین محصول صادراتی ایران و از لحاظ وزنی نزدیک به 31.5 هزار تن انجام شده است.که این میزان در مقایسه با صادرات خرمای ایران در سال های گذشته بهبود داشته است.

صادرات رطب

همانطور که گفته شد خرمای صادراتی ایران به کشورهای مختلفی در سراسر دنیا ارسال می گردد و ایران به عنوان یکی از عمده ترین صادرکنندگان خرما در دنیا شناخته شده است.

در طول سال های گذشته مهم ترین کشورهایی که به عنوان مقصد صادرات خرمای ایران بوده اند عبارت اند از : صادرات خرما به گرجستان ، بلاروس، پاکستان، چین، ژاپن، گرجستان، آذربایجان، آفریقای جنوبی، آلمان، اتیوپی، ارمنستان، ازبکستان، اسپانیا، استرالیا، افغانستان، صادرات خرما به استرالیا ، انگلستان، اندونزی، ایتالیا، بلغارستان، بوسنی و هرزگوین، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان، دانمارک، رومانی، سنگاپور، سوئد، سوئیس، صربستان، عراق، فدراسیون روسیه، فرانسه، قرقیزستان، قزاقستان، کانادا، کنیا، کویت، لبنان، لهستان، لیتوانی، مالزی، موریس، نروژ، نیوزیلند، هلند، هند و یوگسلاوی و صادرات خرما به عراق .

مهم ترین نکته در بحث خرمای صادراتی ایران این است که در بین 53 کشور وارد کننده خرما از ایران 6 کشور بیشترین حجم واردات را داشته اند. و در بین این کشورها ، هندوستان با خرید بیش از 5 هزار تن خرمای مضافتی ایران ، در صدر صادرات خرمای ایران قرار دارد.

صادرات خرما به کانادا

صادرات خرما به کانادا

بعد از هند ، صادرات خرما به ترکیه در ردیف بعدی قرار دارد. که حجم خرید خرما از ایران نزدیک به 5 هزار تن است. و در مقام سوم صادرات خرما به عراق و صادرات خرمای ایران به امارت در رده های بعدی قرار دارند. که این مقدار در حدود 3.5 هزار تن خرمای مضافتی تولید ایران است که صادر شده است.

بعد از کشور های ذکر شده ، صادرات خرما به پاکستان نیز در مجموع 2.5 هزار تن از صادرات خرما ایران را به خود اختصاص داده است. در نتیجه جمع کل واردات خرمای ایرانی توسط این 6 کشور از کل صادرات خرمای ایران در حدود 20 هزار تن رسیده است که این مقدار تقریبا برابر با دو سوم از خرماهای صادر شده ایران است.

شرکت بازرگانی ساتراپ تجارت با داشتن سال ها سابقه درخشان و تجربه با ارزش در زمینه صادرات خرما می تواند شما عزیزان را در زمینه صادرات خرما یاری نماید در صورتی که تمایل دارید با کارشناسان ما ارتباط بر قرار کنید و از خدمات مشاوره ای رایگان ما استفاده کنید. حتما از طریق شماره های درج شده در قسمت تماس با ما ، اقدام نمایید.


صادرات خرما

صادرات خرما از ایران

صادرات رطب مضافتی

صادرات زعفران

صادرات زعفران

صادرات زعفران

صادرات زعفران ایرانی

زعفران به عنوانی یکی از محصولات مهم کشاورزی ایران است. و صادرات زعفرانی ایرانی هر ساله به ده ها کشور دنیا صورت می گیرد. زعفران گیاهی است خوش بو و خوش‌رنگ که در کشورمان به فراوانی تولید می‌شود. زعفران صادراتی ایرانی هم در داخل ایران و هم در خارج از کشور شهرت فراوانی دارد.

کشورهای اروپایی و آسیایی به عنوان مقاصد صادرات زعفران ایرانی عاشق عطر و طعم این محصول دوست داشتنی هستند. در نتیجه ورود به بخش صادرات این محصول می تواند عواید زیادی را برای افراد به ارمغان آورد اما بدون داشتن اطلاعات و مهارت کافی در این زمینه و بدون سپری کردن جلسات آموزشی مربوطه نمی توان در این مسیر موفقت کسب کرد.

بازرگانی ساتراپ تجارت با هدف ارائه خدمات صادرات و ترخیص کالا آماده مشاوره و راهنمایی تمامی تجار و بازرگانان عزیز در حوزه صادرات زعفران می باشد.

فروش زعفران صادراتی ایران به کشورهای خارجی دارای مراحل مختلفی است. در حالت کلی به این صورت که فروش در داخل کشور بصورت فله ای و حداقل از 500 گرم شروع می شود. و در کنار آن ارسال برگه تائیدیه آزمایشگاه مبنی بر خالص بودن و کیفیت زعفران ارائه می گردد.

صادرات زعفران به چین

زعفران صادراتی ایران

فروش در خارج از کشور و از 1000 گرم شروع می گردد که هم بصورت فله ای و هم بصورت بسته بندی یک تا 25 گرم انجام می گردد. که در کنار آن انجام کلیه امورات گمرکی و تحویل در کشور مقصد نیز صورت می پذیرد. صادرات این محصول بصورت زمینی ، هوایی و دریایی نیز صورت می پذیرد.

به عبارت دیگر زعفران يکي از با ارزش ترين و مرغوب ترين توليدات کشاورزی کشور ما مي باشد که در سراسر دنيا مشهور بوده و مشتريان خاص خود را دارد. در سال های اخیر و با توجه به سود آور بودن تجارت این محصول ، در بسياري از استان هاي کشور کاشت آن صورت می گیرد اما شهرهای شرقی کشور را می توان به عنوان مرکز تولید زعفران ایرانی قلمداد کرد. که بیشتر تولیدات این منطقه به خارج از کشور صادر می گردد.

نکته جالب در مورد زعفران این است که ایران بزرگ‌ترین تولید کننده زعفران در دنیاست و نزدیک به ۹۰ درصد تولید این محصول در کشور ما صورت می پذیرد. تولید سال گذشته این محصول ۳۳۶ تن بوده که بخش عمده آن بصورت صادرات زعفران ایرانی انجام شده است.

در سال گذشته بیش از ۲۰۳ تن زعفران از ایران صادر شده است. و بزرگ‌ترین خریداران زعفران ایران، امارات متحده عربی و اسپانیا هستند که متاسفانه بخش عمده خریداری شده از سوی اسپانیا و امارات به نام خود این کشورها و با بسته بندی شرکت های داخلی این کشورها در بازارهای جهانی عرضه می‌شود. بطوری که از 8 میلیارد دلار رقم معاملات جهانی زعفران در سال گذشته ، تنها 400 میلیون دلار نصیب ایران شده است. زیرا عمده زعفران تولیدی ایران به صورت فله ای صادر می‌شود و کشورهای خریدار، زعفران ایران را بسته‌بندی و در بازار عرضه می‌کنند.

 

صادرات زعفران به ترکیه

علاوه بر کشورهای فوق در حوزه صادرات زعفران به گرجستان و عمان ، کشورهای آمریکا ، بریتانیا ، فرانسه ، ایتالیا ، آرژانتین ، سوئد ، سوئیس ، هند ، عربستان سعودی و هنگ کنگ به عنوان عمده‌ترین خریداران زعفران ایران در سال گذشته بودند.

زعفران به دلیل خاصیت های بی‌شماری که در بخش های غذایی، صنعتی و دارویی دارد کم کم به عنوان گیاه استراتژیک شناخته شده و خیلی از کشورها برای بهره‌مند شدن از خواص مفید این گیاه اقدام به واردات این گیاه از کشورهای تولید کننده می‌کنند.

در موضوع صادرات زعفران به عراق و سایر کشور ها ، لازم بذکر است که با کیفیت‌ترین زعفران ایران در استان‌های خراسان رضوی و جنوبی در نزدیکی مرز افغانستان تولید می‌شود. و به عنوان قطب تولید زعفران در دنیا شناخته می‌شود، البته در شهرهای مختلف ایران مثل همدان، اردبیل و زنجان ، اصفهان ، فارس ، کرمان و مرکزی نیز کشت زعفران صورت می گیرد.

بطور کلی بدلیل نبود برنامه ریزی های منسجم و مناسب از سوی مسئولین زیربط ، که دلسوز موضوع باشند متاسفانه وضعیت صادرات زعفران به کویت و سایر کشور ها علیرغم درخواست های متعدد از سوی مشتریان برای خرید ، صادرات زعفران ایرانی در شرایط مناسبی نیست.

زعفران صادراتی ایران به 5 قاره و 47 کشور جهان با بسته بندی های مختلف از میزان وزنی دو دهم گرم تا حداکثر بسته بندی یک کیلویی با برند ثبت شده و با استاندارد 259/ 1 و ایزو 3632 اروپا صادر می شود. ایران در سال 1395 مقدار ۱۷۲ تن و ۶۰ کیلو زعفران به ارزش بالغ بر ۲۴۶ میلیون و ۷۲۳ هزار و ۳۲۸ دلار صادرات داشته است و در سال 1396، 218 تن و 737 کیلو و ارزش دلاری 309 ميليون و 517 هزار و 643 دلار و ضمناً مقداری بصورت چمدانی از کشور صادر می گردد که حدود 10 تن می تواند باشد.

صادرات زعفران به دبی

زعفران ایران

مشکلات صادرات زعفران

 1. دلالي و واسطه گري : گزارش های رسیده از کشاورزان و تجار ، حاکی از این موضوع است که بدلیل دخالت سازمان تعاونی روستایی در امر خرید زعفران و دپو شدن این محصول ، در بازار کمبود زعفران ایجاد شده است. که این خود باعث بالا رفتن قیمت زعفران ایرانی شده است. هدف از خرید زعفران حمایت از کشاورز و تنظیم بازار و جلوگیری از نوسانات قیمت زعفران در بازار با هدف توسعه بازارهای هدف صادراتی و ماندگاری پایدار در بازار است. که متاسفانه بدلیل عدم تصمیم گیری صحیح با مشکلات عدیده ای مواجه شده است.
 2. ضعف سیستم بانکی به دليل وجود تحريم ها : در صادرات زعفران ایرانی از طریق اعتبارات اسنادی LC می توان معامله را انجام داد چون مشتری خارجی زعفران می خواهد اما نمی تواند به صادرکننده اعتماد کند و پول را قبل از خرید کالا ارسال کند برعکس صادرکننده هم نمی تواند اعتماد کند و اینجاست که مشتری از دست رفته و به سراغ تامین کننده اسپانیا و امارات متحده عربی و سایرین می رود البته آن كشورها هم زعفران را از ایران می خرند. بنابراین عدم استفاده از اعتبار اسنادی باعث ناتوانی در صادرات این محصول شده است.
 3. اخذ و اجراي قوانين ارزي اشتباه : یکی از قوانین و لوایح غیر معقول در صادرات این محصول با ارزش ایرانی این است که با صدور بخشنامه 02/02/1397 هیات وزیران مبنی بر اینکه صادرکنندگان می بایست زعفران را با ارز 000/70 ریالی صادر نمایند اما ارز حاصل شده را با قیمت 000/42 ریالی به دولت تحویل دهند که معمولا هیچ عقل سالمی نمی تواند این تصمیم جمعی را بپذیرد.

صادرات زعفران به چین

در بحث صادرات این محصول هم اکنون موضوع پیمان سپاری ارزی مشکلاتی ایجاد کرده است به طوری که هیچ صادرکننده ای حاضر نیست با کارت خود اقدام به صادرات کند. و به همین دلیل صادرات زعفران با کارت بازرگانی فرد صاحب برند متوقف گردیده و صادرات از طریق کارت های افراد متفرقه انجام می شود و یا به صورت قاچاق از کشور خارج می گردد که هر دوی آن ها فاجعه است.

راه هاي صادرات

در حمایت از تولید و صادرات زعفران به چین و دیگر کشورها ، دولت بايد از کشاورز زعفران را به قیمت توافقی توسط تشکل های صادراتی انجام دهد. یعنی دولت قیمت زعفران را تعیین کند و به کشاورز اعلام نماید که از این قیمت کمتر در بازار نفروشند. همچنین ثبات قیمت و تنظیم بازار و جلوگیری از نوسانات قیمت و کوتاه کردن دست دلال ها از راه کارهاي ديگر توسعه صادرات زعفران در کشور هست.

دولت بايد صادرات زعفران به ترکیه و سایر کشور ها را دارای نشان تجاري معتبر نموده و از صادرکنندگان حمايت كرده و فعالیت های صادرکنندگان را با هدف جلوگیری از رقابت های منفی در بازارهای هدف را ساماندهی نماید.

اهمیت فروش زعفران در خارج از کشور

 • میزان صادرات به ترتیب حدودا ۱۰ درصد برای پوشال ، ۱۰ درصد برای نگین ، ۴۰ درصد برای در حد نگین و ۴۰ درصد برای ممتاز می باشد.
 • سالیانه حدود ۲۵۰ تن زعفران در جهان تولید می شود که ایران با تولید ۲۳۰ تن زعفران مقام اول را از نظر کیفیت و کمیت در جهان به خود اختصاص داده است.
 • شهرستان تربت حیدریه با تولید سالیانه ۷۵ تن زعفران مقام اول را از نظر کمیت و کیفیت در ایران به خود اختصاص داده است.
 • از ۲۳۰ تن زعفران بدست آمده در ایران، حدود ۳۰ تن به مصرف داخل و ۲۰۰ تن دیگر به بیش از یکصد کشور دنیا صادر می شود.

فواید کشت و صادر کرد زعفران 

 • ایجاد اشتغال پایدار و مبارزه با بیکاری
 • اقدام به کشت اراضی کشاورزی و جلوگیری از فرسایش خاک
 • جایگزینی زعفران به عنوان گیاه با نیاز آبی کم به جای گیاهان پر آب بر مثل سیب زمینی و هندوانه
 • ارز آوری بسیار بالایی زعفران
 • حمایت دولت و اختصاص تسهیلات دولتی در امر کشت، تولید و صادرات زعفران
 • خرید تضمینی زعفران توسط شرکت‌های صادراتی

شرکت بازرگانی ساتراپ تجارت آمادگی دارد تا در زمینه خدمات صادرات زعفران جهت مصرف داخل به صورت فله ای حداقل از نیم کیلو به بالا و یا بسته بندی های گرمی و مثقالی و همچنین صادرات و ارسال زعفران ایرانی بصورت سرگل صادراتی درجه یک در حالت فله ای و بسته بندی شده از یک کیلو به بالا به همراه انجام کلیه امور گمرکی را صورت دهد.

صادرات برنج ایرانی -1

صادرات برنج ایرانی

صادرات برنج ایرانی

برنج یکی از مواد غذایی سنتی ما ایرانیان و از با اهمیت ترین غلات و اقلام غذایی جهان است. این ماده غذایی برای بیش از نیمی از جمعیت جهان به عنوان غذای اصلی محسوب می شود. به همین دلیل صادرات برنج ایرانی با توجه به کیفیت بالای آن بسیار با ارزش می باشد.

بطور کلی دسته بندی برنج از نظر علمی به دو دسته ؛ برنج “جاپونیکا” و برنج “ایندیکا” صورت گرفته است. و برنج ایرانی گونه های مختلفی دارد که با نام های برنج طارم ، برنج هاشمی ، برنج صدری که در گونه های دم سیاه ، دم زرد و دم سرخ وجود دارد ، برنج کامی و انواع مختلف برنج با نام های دیگر که هرکدام بسته به نوع کشت ، کیفیت متفاوتی دارند.

بطور کلی سابقه کشت برنج به بیش از 4 هزار سال در جهان و 3500 سال در ایران می رسد. که بیشتر در مناطق حاشیه دریای خزر و حاشیه خلیج فارس و عمان کشت می‌شده است.

امروزه مقدار کشت برنج در نواحی مختلف کشور متفاوت است، که استان مازندران با 938 هزار تن در مقام اول ، استان گیلان با 741 هزار تن در مقام دوم و استان گلستان با 229 هزار تن در مقام سوم و استان فارس با 226 هزار تن در مقام چهارم قرار دارد.

صادرات برنج ایران

صادرات برنج ایران

بیشترین برنج صادراتی ایران در استان های مازندران و گیلان کاشته می شود که از مرغوبیت بالایی برخوردار هستند. و در سایر استان ها برنج های پرمصرف تولید می گردد. به همین دلیل صادرات برنج ایرانی به کشورهای همسایه اغلب از برنج های با کیفیت صورت می پذیرد.

به علت گرم سیر بودن منطقه پارس‌ آباد مغان نسبت به سایر مناطق کشور ، برنج های باکیفیت از لحاظ غنی بودن عناصر غذایی ( آهن، روی، کلسیم و… ) در این منطقه کاشته می شود که از رتبه خاصی برخوردار است و جزو صادرات برنج ایرانی محسوب می گردد که به کشورهای همسایه شمال غربی صادر می گردد. همچنین برنج بومی لنجان نیز از جمله برنج‌های معطر است که به نام برنج لنجان معروف بوده و در استان اصفهان یافت میشود .

برنج صادراتی ایران

صادرات برنج ایرانی با کیفیت همیشه از اهمیت زیادی برخوردار است. به همین منظور شرکت بازرگانی ساتراپ تجارت با بکارگیری تیم های کاری باتجربه در عرصه خرید ، بسته بندی و صادرات برنج ایرانی ، آماده همکاری و ارائه مشاوره و راهنمایی در خصوص شرایط و نحوه صادرات برنج به تمامی تجار و بازرگانان می باشد.

متاسفانه علی رغم آمارهای موجود ، بدلیل خشکسالی های پی در پی در سطح کشور تولید برنج ایرانی در سال های اخیر با مشکلاتی رو برو شده است بطوری که فقدان آب ، کشت این محصول را کاهش داده و صرفاً در استان‌های شمالی اجازه کاشت این محصول صادر شده است.

بطوری که نیاز سالانه مصرف برنج ایرانی در کشور 3 میلیون تن می باشد که این استان ها جوابگوی تمام نیاز کشور نمی باشد. به همین دلیل برای تامین نیازهای کشور ، این کالای استراتژیک از کشورهایی مانند پاکستان ، جنوب شرق آسیا و هند وارد می گردد.

کاهش تولید برنج در کشور علاوه بر مصرف داخلی ، صادرات برنج ایرانی را نیز تحت تاثیر قرار داده است. بطوری که از لحاظ صـادرات وزنی بیش از 50 درصد افت داشته است.

هر هکتار از زمین‌های کشاورزی در استان مازندران به طور متوسط در دو بار زیر کشت قرار می‌گیرد که با کشت رتون 190 هزار هکتار برآورد می‌شود و اراضی شالیزاری محسوب می‌شوند. اراضی زیر کشت برنج ایرانی در شهرستان های بابل و آمل، و مقداری هم در شرق استان مازندران کشت می‌شود. بخش اعظم کشت و صادرات برنج ایرانی به صورت رتون صورت می گیرد و کشت مجدد برنج در برخی اراضی هم انجام می‌شود اما پس از برداشت اولیه به جز برنج ؛ سبزی ، صیفی و کلزا هم کشت می‌شود که حدود 8 هزار هکتار از اراضی را شامل می‌شود.

کل برنج تولیدی مازندران رقمی بیش از یک میلیون و 350 هزار تن شلتوک است که 40 هزار هکتار آن ارقام پر محصول کیفی مانند ندا و فجر است که از سال آینده رقم تیسا هم به آن افزوده می‌شود، این رقم امسال تنها 5 هزار هکتار کشت شده بود که با توجه به میزان عملکرد آن 7.5 تا 8 تن می‌شود. تاکنون 300 تا 350 هزار تن مربوط به ارقام پرمحصول بوده و مابقی آن مربوط به ارقام محلی مانند طارم، هاشمی، طارم دیلمانی و ارقام مختلف هاشمی است.

صادرات برنج ایران

هزینه های تولید و صادرات برنج ایرانی از زمان کاشت بسته به نوع رقم برنج متفاوت است و در ارقام پرمحصول هزینه بیشتری صرف می‌شود که البته بیشتر هزینه‌ها مربوط به زمان کاشت و برداشت است. میزان هزینه هر کیلو برنج حدود 7 هزار تومان است. در هر هکتار و در هر بار کشت در ارقام بومی 5/5 تا 5 تن برداشت می گردد و میانگین ارقام پرمحصول 5/7 تا 8 تن در هکتار است.

در سال های اخیر و با اقدامات انجام شده در وزارت جهاد کشاورزی ، صادرات برنج ایرانی به کشورهای مختلف جهان بخصوص سوئیس، کانادا و آمریکا صورت گرفته و بیشتر برنج بومی ایران بوده که جزو بهترین ارقام در جهان از نظر کیفیت پخت محسوب می‌شود.

صادرات برنج ایرانی به کشورهای حاشیه خلیج فارس مانند قطر هم صورت میگیرد. طارم و هاشمی جز برنج صادراتی ایران با کیفیت هستند. اما تیسا، کشوری و فجر هم از ارقام پر محصولی هستند که می‌توانند جز صادرات برنج ایرانی باشند.

بیشترین مصرف و صادرات برنج ایرانی را در داخل و خارج کشور نیز مربوط به ارقام بومی طارم و هاشمی است. ارقام پر محصول دیگر نیز مانند فجر، کشوری و شیرودی میزان مصرف بالاتری دارند. رقم تیسا به خاطر ری بالا و کیفیت پخت، مناسب مجالس و اماکن مانند دانشگاه و پادگان‌ها است. تیسا رقم زودرس، کیفی و مقاوم است و مقاومت کاملی را در برابر بیماری بلاست دارد و به دلیل زودرسی امکان کشت مجدد در اراضی آن وجود دارد.

برنج صادراتی ایران

برنج صادراتی ایران

صادرات برنج ایرانی از ایران به عراق

یکی از محصولات غذایی صادراتی ایران که طرفداران بسیار زیادی هم در کشور عراق دارد برنج است. صادرات برنج ایرانی به کشورهای همسایه در سال های اخیر جایگاه ویژه ای پیدا کرده است.

صادرات برنج ایرانی به عراق با توجه به نزدیکی و روابط سیاسی دو کشور براحتی امکان پذیر شده است. همانطور که عنوان شد برنج ایرانی انواع و اقسام مختلفی دارد از مرغوبترین این گونه برنج ها برنج شمال بوده که منطقه مازندران به دلیل دارا بودن ویژگی خاص اقلیمی سهم به سزایی را در صادرات این نوع برنج ها به خود اختصاص داده است.

بهترین و پرطرفدارترین نوع برنج صادراتی ایران به کشورهای همسایه از برنج طارم صورت می گیرد.

 

جهت راهنمایی و مشاوره درباره خرید ، فروش ، ترخیص برنج و صادرات برنج ایرانی با بازرگانی ساتراپ تجارت تماس بگیرید. کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما تجار و بازرگانان عزیز می باشند.

صادرات چای ایرانی

صادرات چای ایرانی

صادرات چای ایرانی

صادرات چای ایرانی به عنوان یکی از محصولات تولیدی داخلی در دو دهه اخیر بسیار مورد توجه بوده است. چای یکی از محصولاتی است که به عنوان یکی از آشامیدنی هایی پر مصرف در کشورمان مطرح است بطوری که مصرف چای به یکی از اجزای همیشگی زندگی عادی مردم در ایران تبدیل شده است. بطور دقیق معلوم نیست که اینکه ایرانیان از چه زمانی با مصرف چای آشنا شده اند. برخی تخمین ها بر این موضوع است که سابقه مصرف چای در ایران به قرن های دوم و سوم پس از میلاد بر میگردد.

برخی نوشته های تاریخی از جهانگردان حکایت از وجود چایخانه‌هایی دارند که بزرگان و توانگران در آن جا جمع می‌شدند صحبت می کردند و چای می‌نوشیدند. اما بطور دقیق مشخص نیست ایرانیان چه زمانی اولین بار با این نوشیدنی آشنا شدند.

در قرن های اخیر سابقه مصرف چای در ایران به کمتر از دو صده باز می گردد. اما بطور موثق کشت چای در ایران، از سال ۱۳۱۴ هجری قمری آغاز شد. در این سال یک ایرانی وطن دوست به نام محمد میرزا کاشف السلطنه که به عنوان ژنرال کنسولگری ایران در هند مأمور به خدمت بود، توانست در بازگشت به ایران، چند بوته چای را با زحمت فراوان وارد ایران کند.

با توجه به مطالعاتی که وی بر روی انواع چای و نحوه کشت آنها نموده بود، شهر لاهیجان را به دلیل وجود هوای مناسب برای کشت چای انتخاب کرد. این شهر امروز به عنوان مرکز کشت چای در ایران در آمده‌ است. مقبره کاشف‌ السلطنه در لاهیجان امروز به صورت گنجینه تاریخ چای ایران در آمده‌ است.
از کل مصرف چای جهان ، سهم ایران ۴ تا ۵/۴ درصد است. و با توجه به آمار مصرف چای در جهان این فرصتی بسیار مناسب برای صادرات چای ایرانی می تواند به شمار آید. و با برنامه ریزی صحیح و حمایت از چای کاران در سراسر کشور میتوان تولید این محصول را افزایش داده و موجبات صادرات آن را فراهم نمود.

صادرات چای ایران

صادرات چای ایران

در چند سال اخیر صنعت چای ایران دوره تلخی را پشت سر گذاشته که به گواه دست اندرکاران، در تاریخ صد ساله صنعت چای ایران بی‌ سابقه‌ است. در فاصله ژوئن سال ۲۰۱۳ تا مه سال ۲۰۱۴، یک سازمان هندی به‌نام صلح سبز اقدام به بررسی چای تولیدی هشت شرکت از ۱۱ شرکت بزرگ حاضر در بازار چای کشور هند را کرد که این شرکت‌ها به ایران، روسیه، آمریکا، انگلیس و امارات و کشورهای دیگر صادرات داشتند. از سوی این سازمان تأیید شد که، چای هندی صادراتی به ایران سمی است. نمونه‌های برندهای معروف چای هندی که از سوی بازوی سازمان صلح سبز در این کشور مورد بررسی قرار گرفته‌اند آلوده به سطح بالایی از مواد شیمیایی خطرناک بوده است.

هرچند که این اتفاق بسیار ناراحت کننده است اما با نگاهی مثبت به این اتفاق میشد که واردات این محصول را کاهش داده و در حمایت از صادرات چای ایرانی ، زمینه افزایش تولیدات این محصول در داخل را افزایش داد.

چای صادراتی ایران

طبق آمار اداره چای ایران ، ۵۶ درصد از صادرات چای ایرانی به مقصد جمهوری آذربایجان صورت گرفته است و مابقی آن به کشورهایی مانند ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان و ترکیه صادر می‌شود.

بر اساس آمارهای منتشر شده صادرات چای ایرانی در سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ با چالش هایی همراه بوده است، اما هیچ‌گاه حجم صادرات این بخش به ۴۰ میلیون دلار هم نرسیده است، در واقع به استناد آمار می‌توان گفت که سال ۱۳۹۳ سالی بود که صادرات این بخش از نظر ارزش در اوج قرار داشته و در نهایت به ۳۶.۷ میلیون دلار رسید.

در این سال صادرات چای ایرانی از نظر وزنی نیز بیش از ۳۴ هزار تن بود، اما در سال گذشته تنها ۲۰ میلیون دلار چای به وزن ۱۴ هزار تن صادر شده است که این میزان صادرات چای ایرانی در مقایسه با یک سال قبل از آن از نظر ارزش حدود ۵۰ درصد و از نظر وزنی نیز کمی کمتر از ۵۰ درصد شاهد کاهش حجم صادرات چای ایرانی بوده‌ایم.

در بخش صادرات چای ایرانی کشورهایی مانند ترکیه ، تاجیکستان ، ازبکستان ، ترکمنستان و آذربایجان به عنوان بازارهای هدف در سال های گذشته عنوان شده اند که در سال‌های قبل نیز ترکیب کشورهای هدف این بخش تقریبا مشابه بوده است. البته در برخی سال‌ها کشورهایی مانند روسیه، آلمان، اندونزی، افغانستان، عراق، امارات متحده عربی و حتی هند نیز جزو بازارهای صادراتی ایران بوده‌اند. به استناد آمارهای موجود در سال گذشته ۵۶ درصد از چای ایرانی به جمهوری آذربایجان ، ۱۵ درصد تاجیکستان ، ۱۴ درصد ازبکستان ، ۱۱درصد ترکمنستان و چهار درصد به ترکیه صادر شده است.

در سال گذشته و در کنار کاهش صادرات و افزایش واردات ، خوشبختانه رقم تولید برگ سبز چای در سال گذشته ۱۲۰ هزار تن بوده است که این رقم در قیاس با مدت مشابه سال قبل حدود دو برابر رشد داشته و از ۷۰ هزار تن به این رقم رسیده است.


بازرگانی ساتراپ تجارت به عنوان یکی از شرکت های فعال در حوزه بسته بندی و صادرات چای ، آمادگی دارد با بازرگانان و تجار گرامی در حوزه صادرات چای ایرانی فعالیت نموده و تجارب خود را با ایشان در میان بگذارد. داشتن ویژگی هایی چون تیم های کاری با تجربه و متخصص در امور صادرات واردات و بهره گیری از دفاتر ترخیص در شهرهای گمرکی ایران ، این شرکت را به عنوان یکی از فعالیت این حوزه معرفی نموده است.


تولید و صادرات چای

ذکر این نکته ضروری است که در مسیر صادرات چای ایرانی و همچنین تولید آن مشکلات زیادی وجود دارد. از جمله مشکلات حوزه تولید چای می‌توان به مواردی مانند راندمان پایین تولید، کوچک بودن و پراکندگی باغ‌های چای، فاصله نامناسب این باغ‌ها تا کارخانه‌های چای سازی و … دانست که سبب فشردگی و گرم شدن برگ‌های چای و کاهش کیفیت آنها می‌شوند، اشاره کرد.

از دیگر مشکلات مهم موجود در حوزه صادرات چای ایرانی نیز می‌توان به بحث قاچاق وارداتی گسترده این محصول به کشور اشاره کرد که وضعیت بازار داخلی و صادرات را مخدوش کرده است. از سوی دیگر محدود بودن بازارهای صادراتی و بالا بودن تعرفه‌های گمرکی چای خشک و عدم ثبات قیمت در بازارهای صادراتی از دیگر مواردی است که سر راه صادرات چای ایرانی سد ایجاد می‌کند.

چای صادراتی ایران

چای صادراتی ایران

در زمینه صادرات چای ایرانی سوالات زیر پیش می آید که : صادرات چای ایرانی به کشورهای همسایه با چه مراحلی انجام می شود؟ بسته بندی در صادرات چای ایرانی چه تاثیری دارد؟ ذائقه و مصرف چای مردم کشورهای مورد هدف به چه صورت است؟

طی سال های اخیر رابطه ایران با کشورهای هدف صادرات چای ایرانی ، همانند یک کشور دوست بوده است و این صمیمیت بین کشورها باعث تقویت تجارت بین الملل ایران شده و باعث شده است که مرز کشورهای همسایه برای تجارت باز باشد و تاجران بتوانند به راحتی محصولات خود را در بازار های هدف بخوبی عرضه نمایند. همواره بسته های حمایتی زیادی از طرف دولتمردان ارائه شده است بطوریکه همین کاهش هزینه ها و تعرفه های گمرک برای صادرات واردات ، حجم معاملات بین کشورها را تا میزان زیادی افزایش داده است.

ذائقه ی مردم کشورهای همسایه نسبت به چای ایران

به سبب نزدیکی و ارتباطات متقابل ، مردم کشورهای همسایه مورد هدف صادرات چای ایرانی از با سابقه ترین کسانی هستند که سالیان طولانی چای مصرف می کنند و همواره باید در طول روز چند فنجان از چای سیاه دمی مصرف کنند. مردم این کشورها ذائقه مصرف چای بسیار متفاوتی دارند بطوری که برخی ، چای دارای رنگ بسیار تند و پررنگ را ترجیح می دهند و برخی کم رنگ و سبک . برخی از مردم این کشورها عاشق چای تلخ و یا گس هستند و برخی چای را با قند و شیرینی مصرف می کنند. برخی چای را با آب جوش استفاده می کنند و برخی همواره تمام فنجان را چایی می ریزند.

صادرات چای ایرانی به عراق

در میان کشورهای مورد هدف برای صادرات چای ایرانی ، کشور عراق بدلیل بحران زدگی و شرایط جنگی که دارد یک فرصت بسیار عالی برای صادرات چای ایرانی به این کشور است. که جریان درگیری های داخلی خسارت های زیادی را به خود گرفته است بطوریکه حتی آب آشامیدنی خود را از سایر کشور ها تهیه می کند. بعداز آب، چای سیاه پر مصرف ترین نوشیدنی این کشور است. به طور متوسط هر فرد عراقی 3 فنجان چای پررنگ مصرف می کند و همین علت باعث شده سرانه مصرف چای در این کشور بالا رود.

در خاورمیانه کشورهایی چون چین ، هند و از جمله ایران به کار تولید چای مشغول هستند و عراق می تواند بازار خوبی برای صادرات چاری ایران به این کشور باشد. تاجران عراقی همواره علاقه زیادی دارند که بتوانند هزینه ها را کاهش داده و بیشتر سود کنند. عراق همیشه تمایل دارد با ایران معامله انجام دهد از این جهت که مسافت بین دو کشور خیلی کم می باشد و می توان هزینه های حمل و نقل و صادرات چای ایرانی را کاهش داد. تعرفه‌های صادرات چای در گمرک خیلی جزئی می باشد و می تواند هزینه های تمام شده را کاهش دهد. متاسفانه افت ارزش پول ملی در سال 97 باعث شده است که چای ایرانی قیمتی بسیار رقابتی داشته باشد و باعث تمایل به خرید تاجران عراقی شده است.

در طول سالیان اخیر ، حجم کلی صادرات به عراق از کشورمان با ۱۳ درصد رشد ارزشی و ۳ درصد رشد وزنی مواجه بوده که نشان‌دهنده سهم ۱۵ درصدی ایران در بازار عراق است.

صادرات چای به عراق 

صادرات چای ایرانی فرآیند طولانی و زمانبری نیست و همواره تلاش شده صادرات چای به کشورهای همسایه چون عراق و ترکیه به آسانی و بدون هیچ دردسر و بدور از کارهای طولانی اداری انجام شود. برای صادرات چای لازم است دو مجوز مهم حتما صادر گردد. و این مجوز ها عبارتند از مجوز بهداشت که برای سلامتی و بهداشتی بودن چای و همچنین برای سنواتی نبودن بسیار لازم است.

دومین مجوز لازم برای صادرات مربوط به سازمان چای است که اجازه خروج چای ایرانی دهد. همین دو مجوز برای خروج چای کافی هستند. البته بسته بندی نیز خیلی اهمیت دارد به این دلیل که اگر بسته بندی مطابق استاندارد ها صورت نگیرد اجازه صادرات چای داده نمی شود.

صادرات چای ایران

بسته بندی مهم ترین قسمت صادرات هر محصولی از جمله چای است، به این دلیل که قسمت دیداری محصول ما بسته بندی است و اگر در حوزه بسته بندی سخت گرفته نشود باعث نارضایتی کشورهای خریدار از محصول ما میشود و در نتیجه حتی با کیفیت ترین محصول تولیدی ما با بسته بندی نا مناسب، هیچ شانسی برای عرضه نخواهد داشت. بسته بندی چای اغلب به صورت فله و یا تی بگ است.

در بسته بندی فله می توان از کیسه و جعبه های گرمی و یا کیلویی استفاده نمود. صادرات چای به عراق اگر توسط کیسه بخواهد انجام بشود باید از کیسه های استاندارد و دو زبانه یا سه زبانه استفاده نمود. در بسته بندی تی بگ هم بصورت جعبه های چند گرمی می باشد که نوشتن زبان کشور مقصد بر روی بسته بندی ها لازم می باشد.

صادرات چای به کشورهای همسایه بخصوص عراق میتواند باعث رونق صنعت چای کشور شده و موجبات بهبود شرایط مالی و رفاهی چای کاران را فراهم آورد. این مساله علاوه بر این که نیازمند توجه مسئولین در برنامه ریزی‌های اقتصادی می باشد ، وجود شرکت هایی را میطلبد که در زمینه های بسته بندی و صادرات چای نیز تجربه و مهارت لازم را داشته باشند. بازرگانی ساتراپ تجارت با بکارگیری تجهیزات مدرن صنعتی و نیروهای متخصص و با تجربه در زمینه بسته بندی و صادرات چای ایرانی ، بصورت تخصصی فعالیت نموده و آماده همکاری با بازرگانان و تجار گرامی می باشد.