گمرک چذابه تعطیل شد

طبق اظهار ناظر گمرکات استان خوزستان مرز چذابه به دلیل حوادث طبیعی و سیل تا اطلاع ثانوی گمرک چذابه تعطیل شد .
بر اساس گزارش واحد روابط عمومی ستاد نظارت سازمان گمرکات استان خوزستان، این مقام مسئول قبل از ظهر امروز در نشست خبری به خبرنگاران اظهار کرد :

با تصمیم ستاد مدیریت بحران شهر اهواز و دشت آزادگان به دلیل وقوع سیلاب و مسدود شدن مسیرهای ارتباطی ، مرز و گمرک چذابه تعطیل شد.

وی از تمامی تجار و صادرکنندگان تقاضا نمود که از سایر مرزهای گمرکی کشور برای صادرات خود اقدام نمایند.

مدیر کل اداره گمرک اهواز عنوان کرد که پس از رفع خطرات سیلاب و برقراری ایمنی در مسیرهای منتهی به پایانه مرزی ، این واحد شروع به کار خواهد نمود.

واحد خبری

رفع ممنوعیت صادرات ۴ کالا به افغانستان

ممنوعیت صادرات ۴ کالا به افغانستان حذف شد

رفع ممنوعیت صادرات ۴ کالا به افغانستان انجام شد. به گزارش واحد خبری بازرگانی ساتراپ تجارت به نقل از خبرگزاری ایسنا، ترخیص کالاهای صادراتی در مرز افغانستان از طریق گمرک ماهیرود رفع ممنوعیت شد و تشریفات گمرکی ۶۲ هزار تن کالای صادراتی در گمرک ماهیرود به صورت شبانه‌روزی و با تلاش کارکنان گمرک در حال انجام است.
رفع ممنوعیت صادرات ۴ کالا به افغانستان

رفع ممنوعیت صادرات ۴ کالا به افغانستان

طبق اعلام گمرک ایران در روزهای اخیر با پیگیری‌های گمرک و دستور رئیس گمرکات افغانستان، ممنوعیت صادرات چهار قلم کالای ایرانی شامل مواد سوختی، فولاد، سیمان، کاشی و سرامیک برداشته شد.
با توجه به رفع ممنوعیت صادرات چهار کالا به افغانستان و محدودیت واردات چهار قلم کالا از گمرک مرزی ابو نصر فراهی جمهوری اسلامی افغانستان، گمرک مرزی ماهیرود ایران جهت خروج بیش از ۶۲ هزار تن کالای صادراتی متوقف در مرز با طرف افغانستانی تفاهم کرد تا بدون تعطیلی و با استفاده از حداکثر ظرفیت‌ها و توان و به صورت فوق‌العاده جهت خروج این حجم از کالا اقدام شود.

صادرات چین به ایران

بر اساس آمار اداره گمرک جمهوری اسلامی ایران ، در سال گذشته بیشترین واردات کالا از کشور چین صورت گرفته است. به عبارتی صادرات چین به ایران با حجم بیشتری نسبت به سایر کشورها مواجه بوده است.

صادرات چین به ایران

آمار اداره گمرک ایران حاکی از آن است که در تجارت خارجی ایران در سال گذشته ، علی رغم کاهش ۲۶ درصدی از لحاظ وزنی و کاهش ۲۰ درصدی از لحاظ ارزش کالاهای صادرات چین به ایران ، این کشور همچنان به عنوان بزرگترین صادر کننده کالا به ایران محسوب می شود.

طبق این گزارش در ۱۱ ماهه گذشته سال ۹۷ ، بیش از ۳ میلیون تن کالا از چین وارد کشور شده است که رقم دلاری آن بالغ بر ۹ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار می باشد.

لازم بذکر است که میزان واردات از چین ، نزدیک به ۱۱ درصد واردات ایران از لحاظ وزنی و بیش از ۲۴ درصد از کل ارزش واردات ایران در سال گذشته را شامل می شود.

در سال گذشته بالغ بر ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تن کالا از کشور چین وارد ایران شده است.